ЕК следи дали държавите не нарушават свободното движение на храни и е готова да реагира
Никоя страна в общността не е в състояние сама да задоволи пазара си, казва говорител на Комисията
Протекционистките мерки, които редица държави членки предприемат спрямо предлагането на собствени храни и възпирането на вътрешния внос в рамките на общността, подтикнаха ЕК да изрази загриженост върху свободното движение на стоки и услуги.
„Вътрешният пазар е най-силният актив в осигуряването на доставки в ЕС“, каза говорител на Комисията за медията Euractiv.com. Той е посочил, че никоя държава-членка няма капацитет да посрещне всички свои нужди за всички продукти. Комисията спешно се занимава със забрани за износ в рамките на ЕС и ограничителни мерки от държавите-членки, и би могла да прибегне до процедура за нарушение срещу държави, които не отговарят на изискванията, е казал още говорителят.
Euractiv цитира и друг източник от ЕК, който смята, че е едно да се призовава хората да консумират местни храни, но е различно, когато се предприемат мерки, които могат да възпрепятстват вътрешния пазар.
Медията цитира вицепремиера на България Красимир Каракачанов, който е предложил забрана на вноса на чуждестранни хранителни продукти на 10 април и е призовал правителството да спре вноса и продажбата на плодове и зеленчуци, докато не се изчерпят местните доставки. Позовават се и на новото постановление за търговските вериги.
Чешкият министър на земеделието Мирослав Томан е призовал потребителите да предпочетат чешките хранителни продукти в изявлението, публикувано в понеделник (20 април).
В интервю в събота (18 април) германският земеделски министър Юлия Кльокнер е заявила, че е добре да се постави по-голям акцент върху сезонните, местни плодове и зеленчуци, без незабавно да се призовава за потребителски национализъм.
Правителството на Австрия също се застъпва за по-голяма продажба и потребление на австрийски хранителни продукти.
Научният говорител на гръцкото здравно министерство е предложил гражданите да разширят гръцкия си хранителен режим като по-здравословен отговор на епидемията от COVID-19, а някои местни търговски палати са започнали кампания за увеличаване на потреблението на местни продукти по време на кризата.
Френският президент Еманюел Макрон е заявил наскоро, че „Франция трябва да възстанови френската селскостопанска независимост“ след избухването на пандемията и е призовал за спешна помощ от ЕС за селскостопанския сектор на страната.