Няма яснота колко ще продължи прехода между старата и новата ОСП

Регламентът за Стратегическите планове още се обсъжда

ЕС, БрюкселНа поведеното на 15 юни заседание Специалният комитет по селско стопанство (СКСС) държавите членки се обединиха около принципа, че не трябва да има нови правила през преходния период, но останаха на различни мнения относно продължителността му. Този въпрос е обвързан със завършването на преговорите по МФР и ОСП и възможността за удължаване на текущата ПРСР с повече от една година, съобщават в бюлетина за ОСП от земеделското министерство.

Приоритетният за България въпрос за продължаването на преходната национална помощ за целия преходен период и на същите нива, както през 2020 г., беше постигнат. По отношение на измененията, свързани с удължаване на периода на многогодишните агроекологични ангажименти, които могат да бъдат сключвани в рамките на преходния период, редица делегации се противопоставиха или изразиха резерви. България и някои други държави членки подкрепиха изменението на ЕП, свързано със срока на продължаване на плащанията за райони с природни ограничения през преходния период. България предостави по време на заседанието допълнителна информация по този приоритетен въпрос.

 На заседанието на Работна група „Хоризонтални селскостопански въпроси“ към Съвета на ЕС на 17 юни 2020 г. продължи техническо разглеждане на проекта за Регламент за стратегическите планове и на Хоризонталния регламент. Председателството представи последните предложения за редакция на Регламента за стратегическите планове по ОСП, заедно със съпътстващата обяснителна бележка, която обединява коментарите и въпросите, представени от държавите членки по време на писмените консултации през април и май 2020 год. Основните направления, в които работи Хърватското председателство са индикаторите, като съществена част от предложения от ЕК нов модел за прилагане, начин на определяне и отчитане на единичната стойност за интервенции, които не са базирани на ИСАК и възможността и условията за прилагане на опростена схема за контрол на условността по отношение на малките земеделски стопани.

Голяма част от държавите членки като цяло подкрепиха предложенията на Председателството и отчетоха постигнатия прогрес в нелеките условия, създадени от COVID-19. България също подкрепи Председателството по отношение на промените, свързани с индикаторите и отново повтори своята позиция за отчитане на уязвимостта на дребните земеделски стопани при прилагане на условността. Дискусиите по проекта на регламенти за бъдещата ОСП ще продължат под предстоящото Германско председателство.

Leave a Comment