Германия ще работи за постигане на споразумение за ОСП до октомври 2020 г.
По време на германското председателство амбицията е да се изясни зелената архитектура и да се дискутира намаляването на торовете и пестицидите
Германия, която пое председателството на Съвета на ЕС на 1 юли, ще се стреми да постигне споразумение по реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) до октомври 2020, заяви министърът на прехраната и земеделието на страната Юлия Кльокнер.
„Ние спешно се нуждаем следващата стъпка да бъде приемането на новата ОСП през октомври“, каза тя по време на последното заседание на министрите под хърватското председателство. Германското правителство се стреми към „общ подход“ на Съвета. На тази основа ще започнат неформални тристранни разговори с Европейския парламент и Комисията.
Прочети още: Юлия Кльокнер: Задачата на фермерите е да произвеждат храна, а не да поддържат пейзажа!
Предложенията за реформа на ОСП се забавят от две години, докато се дискутират въпроси относно новата „зелена архитектура“, значението на мерките за опазване на околната среда и климата. В същото време се обсъжда новия модел за изпълнение, който предоставя на държавите членки повече правомощия при вземането на решение за разходите, повече гъвкавост в рамките на ОСП.
Дипломат от ЕС определи предложения график от Германия като „много амбициозен“ и добави, че никой няма да се подпише за общ подход, докато няма яснота по бюджета на ЕС. Окончателна сделка по ОСП е възможна едва след като ЕС финализира общата следваща седемгодишна многогодишна финансова рамка.
По време на шестмесечното председателство, Германия ще се стреми към по-интензивни дискусии и постигане на споразумение по зелената архитектурата. Германският министър на прехраната и земеделието заяви, че има „тясна връзка“ между амбициите на следващата ОСП по отношение на околната среда и наскоро обявените от ЕК стратегии “От фермата до трапезата“ и Биоразнообразие 2030.
Също така, тя призова да се дискутират целите за намаляване използването на торове и пестициди – съответно с 20 и 50 процента, заложени при двете стратегии доколко са „икономически осъществими“. Добави, че „имаме нужда от яснота относно изходните позиции на подобни намаления, предвид различните дейности, които вече са предприети от някои държави-членки“.
По време на германското председателство, федералният министър ще се стреми да даде по-голям приоритет на въпросите за етикирането на храните и за хуманно отношение към животните, които са част от стратегията от “Фермата до трапезата“.
Германският министър подчерта нарастващото значение на регионалните вериги за производство и доставка на храна. Според Юлия Кльокнер е грешно демонстрирането на потребителски национализъм, защото от една страна, става въпрос за местен патриотизъм, но е важно и сътрудничеството и свързаността на страните-членки, които заедно са по-силни. Настоя за задълбочена оценка на въздействието на двете стратегии „От фермата до трапезата“ и Стратегия за Биоразнообразие 2030 г.
Част от природозащитниците изразиха несъгласие с изказването на г-жа Кльокнер. „Реалният риск за продоволствената сигурност и за оцеляването на нашето общество е планетарен срив на климата и колапс на биоразнообразието“, казва Ариел Брунер, старши ръководител на политиката в BirdLife Europe.