Ваня Григорова: Частните пенсионни фондове са нещо като Хелп Карма
Проект на промени в Кодекса за социално осигуряване дава възможност за прехвърляне на партидите в НОИ
Частните пенсионни фондове са нещо като разследваната от бТВ дарителска платформа Хелп Карма, но в много по-висока степен, заяви тази сутрин пред бТВ икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова. Тя съобщи, че още през 2015 г. е прехвърлила партидата си за втора пенсия от частния пенсионен фонд в НОИ. Причината е, че при майчинство, болест и безработица, вноските към допълнителния осигуренителен фонд секват и така се намалява размерът на бъдещата втора пенсия.
Григорова посочи, че доходността от вноските, осигурена от частните фондове, е минимална, а в определени години и отрицателна. За последните две години най-високата доходност сред фондовете е 1%. Според нея това е освен в резултат на годишните инфлации, но и заради „тлъстите заплати“, които си начисляват висшите мениджъри на фондовете. За съжаление, въпреки че акумулират обществен ресурс, те не са задължени да декларират заплатите си и затова няма как да ги знаем, посочи синдикалният съветник.
По изчисления на финансиста Любомир Христов при 1000 лева осигурителен доход ако внасяме само в НОИ ще получим 430 лева пенсия, а ако се осигуряваме и в двата стълба – 320 лв., цитира Ваня Григорова.
Първите осигурени във втория пенсионен стълб ще придобият право на допълнителна пожизнена пенсия за старост през 2021 г. – за жените, и през 2024 г. – за мъжете.
Социалното министерство публикува вчера за обществено обсъждане промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат предвиждат три вида пенсионни продукта, които ще се изплащат от универсалните пенсионни фондове, в които за втора пенсия се осигуряват работещите, родени след 31 декември 1959 г.
За тези, на които им предстои пенсиониране в периода между 2022-ра и 2025-а година, държавата предлага да имат право да преместят парите си от частните фондове в НОИ до юни 2021 г.
Пенсионните продукти, предложени в измененията на Кодекса, са пожизнена пенсия за старост, разсрочено плащане на средствата по индивидуалната партида на всеки осигурен и еднократно изплащане на средствата по индивидуалната партида.
Планира се пожизнена пенсия за старост да се плаща, когато размерът на пенсионните спестявания на осигурения във втория стълб позволяват отпускане на пожизнена пенсия за старост в размер, който не е по-малък от 15% от размера на минималната пенсия за стаж и възраст. Осигурените ще имат право на допълнителна пожизнена пенсия за старост при навършване на възраст за придобиване на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Кандидат-пенсионерите ще могат да се възползват от това право и 1 година преди да навършат регламентираните в Кодекса за социално осигуряване години, но само при условие, че средствата по индивидуалната им партида позволяват да им се отпусне допълнителна пожизнена пенсия в не по-малък размер от минималната пенсия за стаж и възраст. Гарантираният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост не може да бъде по-малък от този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените от Националната агенция за приходите и от Националния осигурителен институт осигурителни вноски за съответното осигурено лице.
Допълнителната пожизнена пенсия за старост може да бъде с гарантиран период на изплащане. Може да включва и разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. В тези случаи срокът и размерът на разсроченото плащане, както и размерът на пожизнената пенсия, се избират от осигуреното лице.
Разсрочено плащане на средствата от индивидуалната партида на осигурения в универсален пенсионен фонд ще е възможно, когато тяхната стойност не е достатъчна за отпускане на пожизнена пенсия, но надвишава три пъти минималната пенсия за стаж и възраст. В този случай месечното плащане не може да бъде по-малко от 15% и по-голямо от минималната пенсия за стаж и възраст. Гарантираният размер на разсроченото плащане е равен на този, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените осигурителни вноски за съответното осигурено лице.
В ограничени случаи, в които пенсионните спестявания не са достатъчни, за да се осигури разсрочено плащане, се предвижда еднократно изплащане на средствата от индивидуалната партида на осигурения. Това се предвижда, когато средствата по индивидуалната партида на осигурения са по-малки от трикратния размер на минималната пенсия за стаж и възраст.
При смърт на пенсионера наследниците му имат право на дължимите средства, ако избраният продукт е пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане. Ще се наследяват и средствата в случай, че пенсията се плаща под формата на разсрочено плащане.
Със законопроекта се предлага в момента на пенсиониране на осигурено лице индивидуалната му партида в универсален пенсионен фонд да се закрива. Натрупаните средства в индивидуалната му партида ще се прехвърлят в специално обособен общ фонд за изплащане на пожизнени пенсии.