Сдружението на хипермаркетите обеща по-голяма подкрепа за българските производители на храни
Сдружението за модерна търговия се ангажира да осигури и обособи площи за родни продукти, да предостави места за фермерски пазари, да се разплаща по-бързо
Сдружението за модерна търговия, което обединява (СМТ) Billa, Lidl, Kaufland, Фантастико и ПроМаркет обявиха днес на страницата си подписан на 31 декември 2020 г. Меморандум за приемане и изпълнение на общи мерки в подкрепа на българските производители и създаване на възможности за реализацияна техни продукти чрез магазините на търговците на дребно на храни и хранителни продукти, опериращи на територията на Република България.
В документа хипермаркетите, които участват в сдружението, се ангажират с конкретни мерки в подкрепа на българските производители.
Меморандумът предвижда осем мерки, които компаниите ще прилагат:
Осигуряване на площи в търговските обекти за българските продукти: Всяка от компаниите ще осигури в своите магазини място за продажба на стоки с български произход и/или произведени от български производители, включително средни и малки регионални производители. Продуктите ще бъдат разполагани в супермаркетите съобразно техния вид (млечни продукти, месни продукти, яйца и др.) и характер (сезонност при плодове и зеленчуци и др.).
Маркетингова подкрепа за по-разпознаваеми български продукти: Ще бъде осигурено подходящо обозначаване на хранителните стоки с български произход, за да могат потребителите по-лесно да разпознават родните продукти. Търговците ще инвестират в допълнително маркетингово позициониране на отделни продукти на български национални и регионални производители.
Предоставяне на място за фермерски пазари и събития на производители: Ще се провеждат фермерски пазари и други събития, чрез които средни и малки български производители ще могат да продават продукцията си, отговаряща на всички нормативни изисквания и при спазване на мерките за безопасност. Търговците ще осъществяват маркетингова комуникация за всяко отделно събитие, за да привличат максимален брой потребители.
Обучения за малки и средни регионални производители и подпомагане при сертифициране на бизнеса им: Петте хранителни вериги се ангажират да положат усилия за обучения на малки и средни регионални производители. Обученията ще включват запознаване с изискванията за организиране и планиране на производството, за съхранението и пакетажа, контрола на качеството на продукцията и логистиката на доставките, съобразно изискванията на големите търговски вериги. Специално внимание ще се обръща на възможностите за сертифициране, когато производителите имат желание и капацитет да развият бизнеса си. За провеждането на обученията членовете на СМТ очакват съдействие от страна на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Българската агенция по безопасност на храните.
По-бързо разплащане с производителите и срещи за договаряне на условия: Подписалите меморандума търговци са готови да договарят по-кратки срокове за плащане на продукти, доставени от средни и малки регионални производители. Така ще бъдат осигурени по-бързо ликвидни средства за производителите и те ще могат да планират по-добре бизнеса си. Компаниите ще осъществяват индивидуални преговори за определяне на търговски условия – цени, количества, качество, срокове и др.
Участие в работни групи относно предизвикателствата в земеделския сектор: Компаниите са готови да участват в работни групи, включително и такива към Националния съвет по храните към МЗХГ, за да подпомогнат българските производители чрез идеи, основани на опита от успешните им бизнес модели. Целта е да се намират решения и да да се изработи механизъм, координиран от МЗХГ, който да насърчава различни форми на законосъобразно сдружаване на производителите, за да отговорят на количествените и сертификационни изисквания на търговците в полза на българския потребител и на устойчивото развитие на българския производител.
Мерките ще се прилагат съобразно спецификите на бизнес модела на ритейлърите: Billa, Lidl, Kaufland, Фантастико и ПроМаркет ще прилагат приетите в меморандума мерки при пълно запазване на икономическата си самостоятелност и независимост. Компаниите ще се ръководят от спецификите на бизнес модела, по който функционира всяка от тях, и от изискванията и регулациите на националното и европейско право, при съблюдаване на нормите и принципите на конкурентното право, свободното движение на стоки и правото за защита на потребителите. Всеки търговец, страна по меморандума, определя изцяло автономно цялостната си политика по отношение на предлагането на продукти с български произход.
Срокът на действие на меморандума е до 31 декември 2021г., като при необходимост може да бъде удължен. Инициативата е отворена за присъединяване на всеки търговец на храни, който приема и се ангажира да спазва заложените мерки.