Американски неприятел по царевицата приближи опасно Европа
За две години Spodoptera frugiperda се е разпространил в 30 държави, а към края на миналата година е докладван от 110 страни на 5 континента
Американски неприятел по царевицата, установен първо в тропическите и субтропическите зони на Северна Америка и разпространен до Аржентина, приближава Стария континент. През 2016 г. Spodoptera frugiperda Smith (Lepidoptera: Spodoptera) е докладван от Африка, за първи път извън естественият си ареал на разпространение и за две години се е разпространил в повече от 30 държави на Африканския континент, съобщава Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).
Към 28 септември 2020 г., Spodoptera frugiperda е съобщен от 110 държави на пет континента, където е причинил значителни щети основно по царевицата, макар че е полифаг и вреди на голям брой гостоприемници – културни и декоративни видове, много от които с икономическо значение.
Царевицата, която е предпочитаният гостоприемник на Spodoptera frugiperda, е основна земеделска култура в България. Основният път, по който видът би могъл да навлезе в страната, е чрез внос на плодове от зеленчукови растения гостоприемници (пипер, патладжан), царевица, рязан цвят и чрез посадъчен материал от декоративни растения.
Най-вероятните пътища за навлизане са чрез яйца и гъсеници в плодове от различни зеленчукови растения гостоприемници, царевица, рязан цвят и посадъчен материал от декоративни растения (Seymour et al., 1985; Cock et al., 2017). Молецът може да влезе още чрез възрастни индивиди или техни яйца, които могат да се прикрепят и пренасатим от самолети, извършващи международни полети. Това се потвърждава от прихващането на яйчни купчинки от неприятеля, открити в различни части на самолетите. На база оценката на риска, свързан с тези вероятни пътища за навлизане на неприятеля, EFSA (EFSA, PLH Panel, 2018) изчислява, че годишно в ЕС, чрез търговския обмен и движението на многобройни растения гостоприемници и растителни продукти, произхождащи от държави с наличие на вредителя, биха могли да навлязат десетки хиляди до над един милион гъсеници.
Понастоящем неприятелят не присъства на територията на Европейския съюз (ЕС), но ако навлезе в Европа има потенциала да се установи в някои от най-южните части на Испания, Италия, Гърция и вероятно Португалия, където климатичните фактори и наличието на растения гостоприемници са подходящи за установяване и развитие на четири поколения годишно. Ако неприятелят се установи в Гърция, той би могъл да навлезе в България и по естествен път чрез миграцията на възрастните индивиди, които имат силен полетен капацитет.
От направената прогноза на климатичния модел CLIMEX за установяване на вредителя в Европа, при минимален праг за развитие на Spodoptera frugiperda от 12°С, България попада в район с неподходящи екоклиматични условия за установяване, т.е. при евентуално проникване в страната, рискът от установяване на Spodoptera frugiperda е нисък, тъй като при минусови температури всички етапи от развитието му загиват.
Ако все пак неприятелят навлезе и се разпространи с помощта на търговски обмен и движение на растения гостоприемници и растителни продукти, или чрез летежа на възрастните, той би могъл да развие 1-2 преходни летни популации. Тези популации биха могли да окажат отрицателно въздействие, както върху производството (причинявайки значителни загуби на добива) и консумацията на местна продукция царевица (нападнатите кочани са с влошено качество на зърното и намалена себестойност), така и върху финансовото състояние на земеделските стопани и българското земеделие.
Ако Spodoptera frugiperda бъде въведен в България и стане вредител по царевицата, за контрола му би могло да се приложат системите за интегрирано управление на вредителите или разрешените в страната инсектициди за контрол на съществуващите вече вредители по царевицата – Ostrinia nubilalis Hb, Helicoverpa armigera Hubner, Tanymecus dilaticollis и Diabrotica virgifera virgifera LeConte.
От проведеното през 2019 г. официално обследване на територията на Р България за карантиния вредител Spodoptera frugiperda (Smith), Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщава статуса на вредителя – отсъства, потвърдено чрез обследване.