Ще има и фалити, предупреди НАЗ

В специално изявление браншът посочва цял списък от слабости – „гнила реколта, която ще жънем утре“ и призоваха министерството и фонд „Земеделие“ да си свършат работата
зърнопроизводителите пред протест

Зърнопроизводителите първо предупреждават, после протестират

Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) предупреди в интернет-страницата си, че се задават фалити в бранша поради система от проблеми. Несигурност в сектора и липса на политическа воля, мудна администрация и негативна пазарна конюнктура са причините за мрачните прогнози на производителите на зърно.

В изявлението се посочва, че изкупните цени на зърното тази година са ниски при старта – от една страна. А от друга – себестойността на продукцията е увеличена заради по-скъпите торове, препарати, семена, рента, земеделска техника и горива. Държавата не е предвидила облекчен земеделски акциз. Това ще затрудни залагането на продукция за следващата година, тъй като някои няма да могат да покрият производствените разходи, направени за тазгодишната реколта, пишат зърнопроизводителите.

„Обстоятелствата допълнително се влошават и от едномесечното забавяне на издаването на удостоверенията за декларирани площи, които улесняват достъпа на зърнопроизводителите до банкови кредити“, се казва още в изявлението. Според асоциацията търговците на зърно се възползват от тази ситуация, за да натискат изкупните цени още по-надолу, злоупотребявайки с нуждата на земеделските производители от оборотни средства.

„Проблемът е от компетенциите на МЗХ и ДФЗ и трябва да бъде незабавно решен, тъй като всеки един ден закъснение ощетява сериозно българските производители и води до спекула с изкупните цени“, призовават от НАЗ.

Несигурността в сектора е подхранвана и от мудните действия на администрацията в МЗХ и ДФЗ по отношение на агроекологичните плащания по м.214 от ПРСР за направлението сеитбооборот.

Кандидатствалите тази година производители все още са в неведение дали ще бъдат одобрени за подпомагане по мярката, следователно не знаят дали да започнат да изпълняват поетите в заявлението ангажименти, а сроковете отминават.

„Настъпиха тежки дни за българското зърнопроизводство“, обобщават в НАЗ. Освен изброените лоши обстоятелства, от асоциацията посочват и намалението в бюджета на Програмата за развитие на селските райони за следващия програмен период 2014-2020 г.. Преди седмица стана ясно, че бюджетът на програмата е с около 1.3 милиарда лева по-малък в сравнение с парите, отпуснати през 2007-2013 година.

Зърнопроизводителите сочат като други важни проблем невъзможността за осъществяване на поливно земеделие при засушаващ се климат и липсата на политическа инициативност за приемането на Закон за браншовите организации в земеделието. Преди повече от месец, когато министър Димитър Греков покани браншовите организации да номинират свои кандидати за зам.-министър на ведомството, от НАЗ отказаха и заради липсата на представителност при излъчване на кандидат. Те посочиха, че все още няма действащ Закон за браншовите организации, който да направи легитимни съществуващите сдружения и да им позволи да се борят за защита на интересите си на европейско ниво. Това са „все факти от настоящата действителност, чиято гнила реколта ще жънем утре“, се казва в изявлението.

На финала Националната асоциация на зърнопроизводителите призовава законодателната и изпълнителната власт за отговорно държавническо поведение и предотвратяване на сътресения в българското зърнопроизводство.

Leave a Comment