Фермер и скулптор предложиха „Фонтанът с ябълката“ като символ на плодородието на Пловдив

Цвятко Сиромашки и Красимир Кумчев (от ляво надясно)

Цвятко Сиромашки и Красимир Кумчев (от ляво надясно)

Дуо от две популярни лица – фермерът Красимир Кумчев и скулпторът Цвятко Сиромашки – предложиха на община Пловдив да одобри проекта „Фонтанът с ябълката“. Красимир Кумчев, който от повече от 30 години отглежда ябълки, а по-късно и череши, и сливи, е автор на идеята.

Известният не само у нас, но и извън границите на България скулптор Цвятко Сиромашки, е прегърнал предложението. Днес двамата представиха на пресконференция в Пловдив макет на „ябълката“ и фотоси с пространственото разположение на пластиката.

„Фонтанът на ябълката“ е замислен да оживи и потопи в чистотата на водата малката уличка „Константин Иречек“, която е в непосредствена близост до така нареченото „Седмо тепе“, познато още като Джумаята.

Дългата едва 27 метра улица е под наклон, а паметникът ще е разположен по средата й. Водата ще се стича от месинговата ябълка, която ще е висока около 2,80 м и ще е дълга 3 метра. Идеята на Цвятко Сиромашки е плодът да е с „отрязано парче“, което ще символизира лодка. „Водната пътека“ ще е с ширина 1,50 метра и дължина около 9-10 метра.

Защо е важен този паметник за богатия на история и изкуство Пловдив обясни г-н Кумчев.

Той е убеден, че причината Пловдив да e най-древният жив град в Европа е плодородието на Тракийското поле. Ябълката е неговия символ, а и близката история говори, че недалеч от града се е намирала най-голямата ябълкова градина в Европа, а може би и в света от 14 хил. декара.

Ябълката, която съществува и в Библията като плода, която Ева поднесла на Адам, е символ и на познанието, посочи фермерът.

Макет на "Фонтанът на ябълката" и проекта

Макет на „Фонтанът на ябълката“ и проекта

За Цвятко Сиромашки водата, която ще се стича от ябълката надолу като бавен и красив поток, непременно трябва да участва като елемент в цялата композиция, тъй като на това място (на гърба на Джумая Джамия) през 1891 г. е проведен за пръв път в града Празник на водата. Той припомни, че преди много години река Марица е течала много по-близо до това място, но в последствие коритото й е коригирано. Освен това г-н Сиромашки подчерта, че „водната линия“ в центъра на Пловдив започва от ЦарСимеоновата градина, продължава към фонтана пред сградата на общината, после към стълбите на „Каменица“, а след това нагоре към Стария град, където на върха на Небет тебе е имало и голямо водохранилище. „Фонтанът на ябълката“ се вмества съвсем естествено и тематично в тази водна нишка.

Само за седмица проектът е подкрепен от 45 видни пловдивчани, които са изявили желание и да помогнат за осъществяването му.

Красимир Кумчев и Цвятко Сиромашки обещават, че скулптурата и изграждането на съпътстващите елементи няма да струват нищо на община Пловдив, а ще бъдат създадени с дарения на признателните жители на Пловдив. Двамата са записали и сдружение „Добротворие“.

Проектът е внесен в общината на 11 февруари и все още липсва отговор от местната власт.

При добронамереност от страна на управниците месинговата пластика и ансамбълът от елементи могат да бъде създадени за година и половина, смята Цвятко Сиромашки. Министерството на отбраната е обещало да осигури материала.

 

 

 

Leave a Comment