64-годишна туркиня води война, за да спаси маслиновата си гора от въглищна мина

Със съдебно решение Демирел успя да спре засега унищожаването на селото, в което живее
За Демирел маслиновата гора и природава са по-важни от добива на въглища Снимка на Ройтерс

За Демирел маслиновата гора и природата са по-важни от добива на въглища Снимка на Ройтерс

64-годишна жена от Югозападна Турция поведе истинска война срещу въглищна мина, захранваща електроцентраната на град Ятаган, която последователно „изяжда“ околната среда и изкопите вече са доближили нейната маслинова гора. Тайибе Демирел е твърдо решена да спаси земите на селото, в което живее – с. Тургут, разказва Ройтерс.

На хоризонта зад мините силен дим се извива от три гигантски комина на електроцентралата.

Миналия месец Демирел спечели съдебно дело срещу разширяването на мината към нейното село и, въоръжена с информация, която самата тя разкри от по-ранно решение на съда, според която маслиновите насаждения трябва да бъдат защитени, спечели и жалбата пред по-горния съд.

Победата й в съда спря плановете за разширяване на мина, но Демирел се опасява, че имотът й от шест акра (24 дка) е обграден.

„Цялата земя наоколо ще бъде изкопана и ограбена, а маслиновата горичка ще бъде забита в средата“, каза тя. „Възразявам. Ще продължа борбата си и ще търся правата си. Как трябва да дойда на полето си? Да кацна от небето с хеликоптер?“

Кампании на екоактивисти заявиха, че замърсяването от въглищата, добивани и изгаряни в Ятаган, на 40 км от някои от средиземноморските и егейски морски курорти в Турция, е довело до големи щети за здравето и околната среда.

Пет села вече са изчезнали, тъй като мините, обслужващи електроцентралата Ятаган, са се разширили, а село Тургут на Демирел сега е застрашено. През последните четири десетилетия в провинция Мугла 5000 хектара (еквивалентни на близо 8000 футболни игрища) са загубени заради добив, казват участниците в кампанията.

Запитани за плановете си за разширяване на мината, от електроцентралата на Ятаган заявиха, че са засадили над 1,5 милиона дървета в региона и операциите за опазване на околната среда се извършват под надзора на съответните турски министерства.

В цяла Турция властите продължават с плановете си за повече от двойно увеличаване на мощността от въглища. Правителството казва, че трябва да намали високата зависимост от вноса на енергия, който представлява една пета от общата стойност на вноса на Турция и е важен фактор за дефицита по текущата сметка.

Алиансът за здраве и околна среда (HEAL), европейска организация с нестопанска цел, измерваща въздействието на замърсяването, оценява разходите за здравеопазване при производството на електроенергия от въглища в Турция на до 5,9 милиарда евро годишно.

Дениз Гумусел, екологичен активист, който е съавтор на доклад за турската въглища за HEAL, заяви, че три централи за въглища в региона са причинили смъртта на 45 000 души за повече от 40 години, откакто първата централа е влязла в мрежа, най-вече поради сърдечно-съдови и респираторни заболявания.

„Това е като война, срещу хора и срещу гори и екосистеми,“ каза тя.

 

Leave a Comment