БАСФ: Първото третиране срещу болести в пшеницата няма да е превантивно, а лечебно
Заради топлата и влажна зима в житните посеви към края на март 2021 г. има изобилие от плевели. Там, където семената не са третирани и защитени при сеитбата със Систива, вече се срещнат различни заболявания.
За половината полета с пшеница първото третиране няма да е превантивно, а лечебно. Това съобщиха експертите на БАСФ по време на уебинара, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Темата бе „Актуално от полето с БАСФ“.
В началото на форума Ваня Горчева, мениджърът на БАСФ за България и Регион Запад, информира, че от тази година компанията няма да предлага Танго Супер и Капало – два фунгицида, които със сигурност ще липсват на земеделците.
За последна година ще се предлагат Дует Ултра и Диамант Макс, които са с активно вещество епоксиконазол.
Добрата новина е, че БАСФ лансира най-новия фунгицид за житни култури Ревистар® Флекс, който е на базата на най-новия триазол. За пръв път от 15 години е открит нов триазол, който през дългогодишния период на изпитване е показал изключително добри резултати в сравнение с всички останали фунгициди на световните пазари на растителната защита.
„Той е не само с много добри качества, но и с много добра цена, която успяхме да договорим. Същото важи и за Приаксор“, съобщи позитивната новина Ваня Горчева . (Виж за обявените промоции на продукти на БАСФ по-долу.)
Полетата без есенни грижи имат проблем с плевели и болести
Търговският мениджър на БАСФ Мария Неделчева посочи, че земеделците имат два подхода в грижите към житни култури и затова в момента експертите на компанията наблюдават две различни ситуации на полето.
Земеделците, които са положили есенни грижи, се радват на добре развити и добре братили пшеници. Това е установило екипното експертно обследване на житните посеви, извършено в периода 18-20 март.
Третирането с Биатлон® 4D срещу ефемери като теменужка, лайка, мъртва коприва, великденчета и други, и с Палас срещу смесено заплевеляване (житни и широколистни плевели), е освободило посевите нежеланата конкуренция.
Чисти от зараза с болести посеви, включително с добре развита коренова система и по-добра физиология са полета, на които още от сеитбата семената са третирани със Систива. „Систива е единственият фунгицид, който може да бъде третиран върху семената заедно с обеззаразителя и да даде чисти посеви напролет“, посочи Мария Неделчева.
Втората група са полета, в които есенни грижи не са прилагани. Благодарение на изключително меката зима плюс дъждовете, които през януари и февруари надхвърлиха 2-3 пъти годишната норма, имаме изключително прерастване на плевелите. „Всеки добър земеделец благодари на дъжда без значение кога идва, но дъждът благоприятства както развитието на културите, така и на плевелите, най-вече на ефемерите“, посочи търговският мениджър.
Въпреки, че повечето земеделци са приложили обеззаразител , това не е достатъчно. Колкото и класен да е обеззаразителят, действието му трае до втори, максимум трети лист. Затова екипа е установил през март в посевите петна от септориоза, кафява ръжда, брашнеста мана, а в по-овлажнени и тежки почви се забелязват вече първи симптоми на кореново гниене.
„Фактът, че състоянието на тези посеви е такова, означава, че за част от полетата първото третиране няма да бъде превантивно. То ще бъде лечебно“, подчерта Мария Неделчева.
Примери от страната
Цветан Личев, регионален търговски мениджър Западна и Централна Северна България, показа актуални снимки от заплевелени и от чисти полета. Първите бяха с пропуснати есенни грижи, вторите – с проведена растителна защита след сеитбата.
В района на Бяла Слатина участниците в уебинара видяха пшеничен посев, сред който растат и прерастват теменужка, лайка, мъртва коприва. „Фазата на плевелите е такава, че вероятно ще затрудни голяма част от хербицидите на българския пазар“, отбеляза Личев.
В района на Вълчидръм в полето се виждат великденче, лепка и други плевели. Специално за великденчето регионалният мениджър уточни, че то е доста голям конкурент на пшеницата – подтиска братенето и извлича голямо количество азот и влага от почвата.
Подобни снимки бяха направени от районите на Попово в област Търговище, Иваново в област Русе и в област Пловдив. Там се срещат още мак, подрумче, овчарска торбичка, житни плевели като овсига и див овес.
Препоръката на Цветан Личев е на полетата с едногодишни широколистни плевели да се влезе с Биатлон® 4D, който се е доказал при трудни плевели и всяка година потвърждава ефекта си в различни условия. Той работи дори и в по-хладно време за разлика от други хербициди.
За полета със смесено заплевеляване – широколистни и житни плевели, се изисква по-специфичен подход. Палас е продуктът, който дава решението срещу братилите житни плевели. „За да бъдем абсолютно сигурни, че на полето ще се справим 100% с широколистните плевели, една от най-успешните комбинации до момента е Палас + 2 г. Биатлон. Тя оставя полетата без плевели без значение от фазата и типа им“, подчерта Цветан Личев.
Десислава Драгнева, Бизнес лидер и старши търговски представител Североизточна България, илюстрира защитата на Систива на 170-180-ия ден след сеитбата. Тя показа късна пшеница в Иваново, засята в края на октомври, но третирана преди това със 75 мл/100 кг Систива. Към 5 март пшениците са с отлична кондиция, силна коренова система и добре развити братя.
Там, където е използван стандартен обеззаразител, растенията все още се възстановяват от студа, има подгаряне на листна маса, наличие на септория, открива се ръжда и кореново гниене. Подобни са резултатите и в област Варна и Монтана.
Сред примерите имаше и посеви с български сортове..
Посев в Плевенско със сорта Енола – силно чувствителен на септория, брашнеста мана и жълта ръжда, е напълно чист от болести през март. Приложената доза е 100 мл/100 кг. И в Южна България, пшениците третирани със 75 мл, са здрави и добре братили.
При нетретираните със Систива полета вече има сериозно спороношение на гъбите, показа Десислава Драгнева. Брашнестата мана не е само в основата, но и по листната маса, от миналата седмица вече има ръжда. Спори на септория се откриват в цялата страна както по долните листа, така и по новия прираст.
Препоръки
Ако през март 2020 г. в едва 5 до 7 процента от посевите е имало болести, то заради прекомерните валежи тази година, особено в Северна България, около половината площи, където е приложен само обеззаразител, имат наличие на зараза. „Тази година трябва да имате по-различен подход в сравнение с миналата“, е препоръката към земеделците на Мария Неделчева.
„Към момента 2021 г. предполага две фунгицидни третирания на житните култури. Първо, защото първото третиране няма да бъде превантивно, а лечебно, за да се справим със съществуващата зараза. Второ и не на последно място, за да се справим успешно е много важно към момента при вдигане на температурите в началото на април да започнете от тези полета, в които има налична зараза. Обследвайте си посевите Оставете тези със Систива за по-късно време, защото те са защитени“, е съветът й.
Тези, които са третирали семената със Систива могат да се пропуснат първото третиране. Другите трябва да действат бързо.
Като първи фунгицид от БАСФ са позиционирали Ревистар® Флекс не само, защото е най-новият фунгицид, а заради неговите изключителни качества.
„Растителната защита и опазването на която и да е култура не е еднократен акт. Тя е цялостна технология. Дали за първо или за второ третиране, обърнете внимание на продуктите Диамант Макс и особено на Дует Ултра“, посъветва Мария Неделчева.
Тя поясни, че Дует Ултра е продуктът с най-много епоксиконазол. Той е универсален, защото става и за първо, и за второ третиране. Голяма част от земеделците го ползват и срещу фузариум като трето третиране.
Неделчева препоръча комбинацията Ревистар®Флекс и Дует или Приаксор и Дует.
Изпитването на Ревистар ®Флекс
Ревистар Флекс се изпитва в България от 2015 г. Наблюдаван е в посеви с масово използвани сортове в различни дози и моменти на приложение. Продуктът е изпитван в комбинациятаРевизол 60 мл/дка и Флексити 20 мл/дка. Той е приложен в края на братене и начало на вретенене, или за първо фунгицидно приложение през пролетта, информира Тодор Евтимов, техническия мениджър за България и Регион Запад.
Ревизол осигурява високо ниво на защита срещу септориоза, дрешлера и особено срещу кафява ръжда.
Проведени са и редица лабораторни опити, сред които и системен срещу кафява ръжда. Дозата на приложение на Ревистар, при системния биотест, отговаря на 50 мл/дка. Три седмици след третиране с Ревистар, пшеничните растения са заразени изкуствено с кафява ръжда. „Вижда се, че единствено Ревистар, дори и в минималната регистрирана доза от 50 мл/дка, осигурява пълна защита“, каза Евтимов.
Той поясни, че няма продукт, който да е стигнал до земеделците преди да е изминал дълги години на изпитване. Всичко, което БАСФ препоръчва като момент на внасяне и доза на приложение, е най-доброто за българските условия.
Промоции
Ако производителите изберат Ревистар Флекс за първо третиране и Дует Ултра за второ, благодарение на промоционалната оферта ще имат обща цена 6,29 лв./дка за цялостна технология. Ако тези, които имат по-ранни сеитби, изберат Ревистар Флекс, а за по-късните сеитбиизползват Дует Ултра, разделяйки първото третиране с двата препарата за различните площи, средната цена на третирането ще им бъде 3,15 лв./дка.
Ако фермерите изберат Приаксор и Дует Ултра, средната цена натретиране ще бъде3,30 лв./дка.
2021-а е последна година на Дует Ултра и Диамант Макс. „За тези два продукта от линията епоксиконазол са постигнати цени, които никога не сме очаквали, че можем да получим. Дует Ултра – фунгицидът с най-много епоксиконазол, тази година ще можете да получите на цена от 2,30 лв./дка.. Диамант Макс ще стигне до вас на промо кешбек цена от 4,05 лв/дка“, посочи още Ваня Горчева.
„Вярваме, че ще бъдем добър партньор на българското земеделие през тази години, защото продуктите, които предлагаме на пазара са доказали качествата си и същевременно цените са по-добри от всяка предишна година досега“, обобщи тя.