Комисия ще търси генезиса на грешката с дюните

До 10 дни междуведомствената група към Министерство на земеделието и храните ще извърши проверка как се е стигнало до започването на строителството в имота край Несебър. В групата участваха еколози, сред които и Тома Белев – човекът на „Зелени Балкани”, който подаде първия сигнал за незаконното застрояване на терена, който попада в защитена територия. Решението на комисията бе обявено на пресконференция днес от министър Мирослав Найденов. На нея присъстваше и Тома Белев.

Комисията ще проучи защо районната инспекция по околната среда и водите в Бургас през 2007 година е излязла с екооценка, че в района няма дюни и може да се строи. В документите за спорните земи край Несебър никъде не пише, че териториите са част от „Натура 2000“, каза министър Найденов. Тома Белев пък заяви, че ако Агенцията по кадастър е описала всички дюни, е нямало да се стигне до това положение.

Скандалът с продажбата на дюните избухна в последните дни на 2012 г. Според публикации в медиите първият купувач на имота е бил тъстът на президента на БФС Борислав Михайлов Димитър Петров. Всички разходи по придобиване на 29-те декара са 1 141 849 лева заедно с таксите, като самата цена на терена е малко под 600 000 лева. Сделката е станала при стойност, по-ниска от данъчната оценка на имота. Ден след първата продажба, теренът е препродаден за 4 009 451 лева на фирма „СЛЕ груп“.

Според сайта „Биволъ“, кумецът на Цветан Цветанов Тодор Бояджиев има общ бизнес с управителите на СЛЕ груп Лъчезар Богданов и Станимир Стоянов. Общата фирма на Бояджиев с двамата се казва „Бийч Холидей“. Тя е създадена през септември 2012 година и дели един и същ офис в Несебър със „СЛЕ груп“. Преди две години стана ясно, че Бояджиев е продал на Цветан Цветанов два от шестте му апартамента на занижени цени.

Покрай скандала бяха направени и опити да се убеди обществото, че лично премиерът е спрял работата на обекта, но всъщност се оказа, че това е станало по желание на инвеститора. За момента се знае, че на 21 декември е издадено разрешение върху 29-те декара край Несебър да се изгради ваканционен комплекс с общо 122 жилищни сгради.

Leave a Comment