Русия отпуши скандал с шампанското
Путин подписа закон, според който само местното пенливо вино може да се нарича „шампанско“
Най-добрият производител на шампанско Moet Hennessey заяви, че временно е спрял доставките до Русия поради законодателство, което забранява на чуждестранните производители на вино да използват името „шампанско“.
Френските винопроизводители се разпалиха, след като Русия въведе нов закон, който им забранява да използват термина шампанско.
Руският президент Владимир Путин подписа в петък закона, който принуждава неруските продукти да се определят като „пенливо вино“, съобщи Дойче веле.
Според закона само местно произведеното Шампанское е достойно за престижното и преди това изключително име.
Френските апели не се разпознават, което включва някои от най-скъпите мехурчета в света, популярни напитки сред олигарсите в страната.
Този ход разгневи производителите във френския регион Шампан, които ревниво пазят името и репутацията на известната си напитка.
„Хората от Шампан призовават френската и европейската дипломация да се опитат да модифицират този неприемлив закон“, заявиха в изявление в понеделник съпредседателите на Комитета по шампанското Максим Тубарт и Жан-Мари Барилер.
„Забраната на производителите от областта Шампан да използват името Шампанско (на кирилица) е скандално; това е нашето общо наследство и зеницата на окото ни“, заяви главният орган на индустрията.
Moet обмисля следващите стъпки
Но Moet Hennessy, част от френската група за луксозни стоки LVMH, която създава марки като Moet & Chandon, Veuve Clicquot и Dom Perignon, в момента обмисля дали да не ребрандира своите продадени в Русия бутилки, за да се адаптира към новия закон.
Износът за Русия е спрян, заяви говорителят на компанията Ан Катрин Гримал пред държавната агенция РИА-Новости.
„Тези разпоредби водят до временно спиране на доставките на продукти, за да се оцени въздействието на този нов закон“, каза тя.
А това може да има дипломатически последици.
Френският министър на търговията Франк Ристер заяви, че правителството „ще подкрепи безупречно нашите производители и френските постижения“.
От съветските времена в страната се продават няколко марки „руско шампанско“.
Но те струват само 150 рубли (1,70 евро, 2 долара), което не е наред с луксозния имидж на френската версия.
Руските производители се усетиха като в небрано лозе
Дори изпълнителният директор на топ руски винопроизводител установи, че законът е отишъл твърде далеч.
Павел Титов, който ръководи Абрау-Дюрсо, заяви в събота за Радио Франция Интернешънъл, че няма да се опитва да преквалифицира собствените си продукти като шампанско.
„Много е важно да защитим руските вина на нашия пазар. Но законодателството трябва да бъде разумно и да не противоречи на здравия разум … Не се съмнявам, че истинското шампанско се прави в региона на Шампан във Франция“, каза той.