„Щастието е грижа за всички“, каза Негово Високопреосвещенство Хедрупчен Ринпоче. „Независимо дали го признавате или не, това е целта на всяко човешко същество.“
Петият ръководител на манастира Сангчен Огиен Цуклаг в Тронса, Бутан – Ринпоче, знае всичко за стремежа към щастие. Изкачвайки се на длъжността си на 19 години през 2009 г., той беше един от най -младите някога Ринпочес (духовен учител) в Бутан по това време. Сега на 31, той посвети последните 12 години от живота си, за да научи света за будистките принципи и как те могат да бъдат приложени, за да правят живота всеки ден по-щастлив, независимо от културата или религията на човека, разказва Би Би Си.
Притиснато между икономическите и политическите сили на Китай и Индия, с население от малко повече от 760 000 души, кралство Бутан е известно по целия свят със своята нетрадиционна мярка за национално развитие: Брутно национално щастие (GNH). Концепцията е реализирана през 1972 г. от четвъртия крал на Бутан, Jigme Singye Wangchuck. Избягвайки традиционните икономически количествени оценки, Бутан оценява цялостното благосъстояние на страната си въз основа на устойчиво и справедливо социално-икономическо развитие; опазване на околната среда; опазване и популяризиране на културата; и добро управление.
„Брутното национално щастие е съвкупност от колективни условия – такива, които са обикновено необходими за добър живот“, каза Ринпоче.
Преди пандемията Ринпоче обиколи целия свят, изнасяйки лекции и семинари чрез своята инициатива Нейкор. Той също така работи за изграждането на първата будистка академия в Бутан, която ще бъде отворена за всеки, който се интересува от изучаване на будистката философия, независимо от произхода или религията.
„Всичко, което правех, беше спряно. Реших да приема това като възможност да задълбоча опита си и да се изолирам“, каза Ринпоче. „Отидох в планината и заживях там с много малко храна, при сурови метеорологични условия, без подслон, освен пещера. Това ми даде време наистина да попия собствените си учения. Това, което стана много ясно, беше, че истинското щастие няма нищо общо с външни явления; то е вродено. “
Разбира се, Ринпоче подчерта, че не е нужно да се стига до такива крайности, за да се намери мир: „Трябва да спрем да търсим щастие в преживявания извън себе си. Според мен има четири стълба: любяща доброта, състрадание, непривързаност и карма, която може лесно да бъде възприета от всеки във всеки момент от живота им, отвсякъде. „
Според будисткия монах любящата доброта „е ключът към генерирането на щастие не само на лично ниво, но и за другите“. Той подчерта колко е важно първо да бъдете добри към себе си и как това води до състрадание към другите. „Трябва да обичате себе си и наистина да знаете, че независимо от обстоятелствата, вие сте достатъчно добри. Оттам нататък можете да разпространявате тези състрадание и доброта към другите.“
Третият стълб на Ринпоче, необвързаност или непостоянство, е будистка концепция, която е в основата на бутанската култура. „Когато нещо се обърка, не изпадайте в депресия веднага, защото нещата ще се променят“, каза Ринпоче. „Ако приемем, че всички неща са непостоянни, това означава, че може да има промяна, а с промяната има и надежда.“ Ринпоче обясни, че това важи и за положителните неща в живота. „Приемането, че нещата не траят дълго, включително успехът и богатството, ви позволява да оцените истински това, което имате под ръка.“
Според Ринпоче четвъртият стълб, кармата, не е това, което изглежда.
„Кармата е напълно неразбрана. Повечето хора смятат, че това означава, че ако направите нещо лошо, тогава ще ви се случи нещо лошо, като форма на всеобщо отмъщение или наказание. Изобщо не е това. Става въпрос за причина, състояние и приемане, че вашите действия и избори оказват влияние върху света около вас. Това е все едно да засадите семе от дърво. Ако засадим семе от манго, получаваме мангово дърво. Не можем да засадим ябълково семе и очакваме мангово дърво за отглеждане! “ – засмя се той. „Вярата в кармата е възможност за вас да се трансформирате, да се оформите, да работите наистина върху това кой искате да станете и да направите това, което искате да постигнете.“
Въпреки че Ринпоче твърди, че Бутан е „изключително мирен и с величествена и девствена природа“, той също така признава, че Кралството има своите проблеми, както навсякъде другаде. Инфлацията продължава да расте, като общият индекс на потребителските цени се повиши с почти 9% през последната година. Несигурността на храните също е реалност (Бутан внася около 50% от храната си) и страната е отбелязала близо 15% увеличение на разходите за храна. Въздействието на затварянето на границите от март 2020 г. до август 2021 г. означава също, че и поне 50 000 лица, работещи в туристическата индустрия, са загубили работата и поминъка си.
И все пак доброто управление, един от крайъгълните камъни на брутното национално щастие, беше от решаващо значение за оцеляването на Бутан през цялата пандемия. Бързият отговор на правителството на социално-икономическото въздействие на коронавируса беше похвален от международната общност, тъй като то отложи плащането на данъци и отпусна финансова помощ на гражданите. Членовете на парламента дариха едномесечна заплата за усилията за подпомагане. Правителството също даде приоритет на ваксинацията на своите граждани и в момента 90.2% от допустимото население е напълно ваксинирано.
Ако имаше един съвет, който Ринпоче би могъл да сподели със света, той би бил следният: „Винаги помнете, че най-важното нещо е да живеете живота в настоящия момент и че щастието не е страничен продукт на външни фактори, а резултат от положително обуславяне на ума ви. Щастието е в ръцете на всеки. “