ФАО: Индексът на цените на храните се повиши през септември с почти 33% на годишна база

Международните котировки на растителните масла достигнаха 10-годишен връх

зърноСпоред данните, публикувани от Организацията на Обединените нации по храните и земеделието (ФАО), глобалните цени на храните се повишиха през септември поради намаленото предлагане и голямото търсене на основни храни като пшеница и палмово масло.

Индексът на цените на храните на ФАО е средно 130,0 пункта, което е с 1,2 % повече от август и 32,8 % от септември миналата година. Този индекс  позволява да се проследят колебанията в световните цени на най-популярните хранителни продукти на месечна база.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО през септември се повиши с 2,0 % на месец, с намалени възможности за износ на фона на силното търсене. Цените на пшеницата на международните пазари се повишиха с близо 4 % през месеца и с 41 % по-високо спрямо същия период на миналата година . Също през септември имаше увеличение на международните цени на ориза; цените на царевицата обаче са се повишили само с 0,3 % (38 % на годишна база) поради подобрените като цяло резултати от прибирането на реколтата в Съединените американски щати и Украйна.

Според старши икономист на ФАО Абдулреза Абасиан: „През следващите няколко седмици цялото внимание ще бъде насочено към пшеницата, за да се види дали стремително нарастващите цени могат да ограничат търсенето“.

Индексът на цените на растителните масла на ФАО е нараснал с 1,7 процента през месеца – или с около 60 процента в сравнение със септември 2020 г. – поради силното търсене на внос в световен мащаб и опасенията за недостига на работници мигранти, които играят важна роля в производството на палмово масло. Международните цени на този продукт достигнаха най-високото си ниво за последните десет години. Международните цени на рапичното масло също се повишиха значително, докато котировките за соево и слънчогледово масло намаляха.

Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се повиши с 1,5 % спрямо август, като силното търсене на внос на световните пазари и сезонните фактори в Европа и Океания повишиха международните котировки за всички млечни продукти, особено масло.

Индексът на цените на захарта на ФАО се повиши с 0,5 % спрямо предходния месец и с 53,5 % спрямо същия период на миналата година, подсилен от неблагоприятните метеорологични условия и нарастващите цени на етанола в Бразилия, най-големият износител на захар в света. Забавянето на глобалното търсене на внос и добрите перспективи за реколтата в Индия и Тайланд оказаха възпрепятстващ ефект върху повишаването на цените.

Стойността на Индекса на цените на месото на ФАО през септември остана практически непроменена спрямо предходния месец, но годишният му ръст беше 26,3 процента. Агнешкото и говеждото се увеличиха вследствие на съкращенията на доставките, докато домашните птици и свинското месо поевтиняха, подпомогнати от увеличеното глобално предлагане на домашни птици и намаленото търсене на свинско месо в Китай и Европа.

Рекордното производство на зърно през 2021 г. е недостатъчно за покриване на всички нужди

Глобалното производство на зърнени култури може да достигне рекордните 2800 милиона тона през 2021 г., но то не достатъчно за задоволяване на всички нужди за сезон 2020-2021 г., според актуализираните прогнози в последните години на предлагането на зърно и търсенето на зърно .

Понастоящем ФАО очаква 776,7 милиона тона пшеница да бъдат събрани през 2021 г., като по-високите очаквани реколти в Източна Европа и Австралия ще компенсират спада в производството в Канада и Руската федерация, дължащ се на метеорологичните условия. Очаква се производството на едри зърна да бъде 1 504 милиона тона, като печалбите в соргото и ечемика са по-високи от тези за царевицата. Глобалното производство на ориз ще достигне нов исторически максимум от 50 милиона тона, главно поради по-високите добиви на основната култура в Индия.

В същото време глобалното потребление на зърнени култури през сезона 2021-2022 се прогнозира на 2 811 милиона тона, което е с 1,8 % повече спрямо предходния сезон и се дължи на очакваното значително увеличение на потреблението на фуражи за пшеница, което отчасти се дължи на високите цени за фуражни зърна.

Така през сезон 2021–2022 г. съотношението на световните запаси от зърнени култури към тяхното потребление може да бъде 28,4 процента, което е малко по -ниско от показателите от миналата година, когато е било 29,2 процента, но като цяло отговаря на приемливо ниво.

Leave a Comment