Фермерът Фабрицио: Ама тук много се краде!

Италианецът е най-крупният производител на консервни домати в страната, но само преди две седмици градушка му „прибра“ 9000 тона
Стопански двор в Шишманци

Стопанския двор на Фабрицио, а на стената той е написал името си на българо-италиански

Италианският фермер от района на Парма Фабрицио Фрески вече 7-ма година  учи българския език, българската държавност и българското битие. С езика се справя много добре, но други две неща продължават да го объркват – бюрокрацията и кражбите.

ЗА КРАЖБИТЕ

„Много ви е голяма бюрокрацията тук“, казва Фабрицио, съпоставяйки с Италия. Толкова документи, толкова искания! А кражбите! Е-е, …много се краде!“ Италианецът си спомня, че през 90-те години в родината му полицията рядко е регистрирала кражби. „Оставях си трактора на нивата, с ключовете на таблото. Прибирах се вкъщи и на другия ден тракторът си беше там“, даде пример той. Сега вече не било така – и в Италия плъзнали крадци. Но не толкова колкото са тук. Тук се задигали маркучи за капково напояване, помпи, продукция – въобще, каквото падне. При това Фабрицио Фрески плаща на охранителна фирма, но и въоръжените

техника в стопански двор

Техниката на Фабрицио в двора. Италианецът категорично отказа да бъде сниман.

гардове не успяват да респектират крадците.

СТОПАНСТВОТО

Фермерът обработва 25 000 декара земя в района на Раковски, а стопанският му двор е в близкото село Шишманци. Над 7 000 декара са негови собствени, другите ниви са под наем. Отглежда домати за консервиране върху 6000 декара, а останалите площи засява с пшеница, царевица, ориз и слънчоглед.

Фабрицио Фрески е най-големият производител на консервни сортове домати в страната. Той има сключени договори с два цеха в Първомай, с „Филикон“, с фирми от Пазарджик, Велико Търново и Свищов. През декември-януари е договорил количества и цени. Твърди, че ще му платят килограма по 14-15 стотинки.

Свел е ръчната работа до минимум. Притежава 4 доматокомбайна. Два от тях е закупил по европейски програми и два е докарал от Италия. Ще започне да прибира първата реколта на 25 юли, четвъртък, а последната – през октомври. В предишни години е стартирал около 10 август, но сега не може да чака. „Два пъти пада градушка, много дъждове имаше“, посочи лошите черти на годината италианецът. Едната градушка паднала на 25 юни, а другата на 9 юли. Ледените зърна, големи колкото маслини, „обрали“ около 40 процента от доматите – общо към 9000 тона. Миналата година е постигнал добив от 6-7 тона от декар, а тази година очаква той да е 4.5 тона.

ЛОША ГОДИНА

Годината е лоша, според Фабрицио и по още няколко причини. Първата е, че пшеницата се изкупува само за 26-27 стотинки за килограм, при положение, че миналата година по това време е вървяла между 30 и 35 стотинки. Втората – няма достатъчно вода за ориза. Италианецът е възстановил 6000 декара оризови клетки, но тъй като от „Напоителни системи“ са предупредили, че водата е малко, тази година той е засял само 2000 декара.

СУБСИДИИТЕ ТУК И В ИТАЛИЯ

Фермерът-чужденец се съгласи веднага, че в родината му фермерите получават по-високи европейски субсидии. За декар домати например помощта е 150 евро. При това в Италия земеделските производители са освободени от акциза върху горивата. За първо качество домати субсидията е 18 евроцента на килограм.

В България субсидията за декар е между 20 и 30 лева, за първо качество домати е 17 стотинки на килограм. А за растителна защита срещу доматения молец Тута абсолюта държавата плаща максимум 150 лева за декар.

„И въпреки това, ако нещата в България са по-организирани, тук е по-добре да се работи. Причината е, че полетата ви са по-големи и затова разходите са по-малки“, уточни Фрески.

Той е пристигнал да работи у нас като на шега. Първо, през 2004 г., дошъл на гости при свой приятел. Видял, че има много пустееща земя и лека-полека се оставил да го наговорят да стане български фермер. През 2006 г. започнал със 700 декара и оттогава досега увеличил почти 4 пъти обработваемата земя. Издължава се честно на арендаторите. И тази година ще даде по 90 килограма пшеница като рента.

Фабрицио Фрески е неуморен. Когато АгроПловдив.БГ попита за него в Шишманци, хората пред пощата каза: „Ще го търсите в стопанския двор, ама трябва да го чакате, защото той все е из кърищата.“ Така си беше. Докато работниците ползваха законната си обедна почивка и похапваха, Фабрицио обикаляше полетата. Пристигна с прашен пикап Тойота Навара, с бял каскет с бухнала под него коса и с работни дънки. Знаеше, че времето е пари и веднага се впусна в разговор. 

1 Comment

  1. Вълчинков каза:

    Честен арендатор с 90 кг. пшеница.

Leave a Comment