Какво се случи с клонирането след овцата Доли
Не е ясно колко месо и мляко, получени от клонирани животни, се продават на американските пазари. В ЕС клонирането на стопански животни е забранено
Скандалната овца Доли бе клонирана преди 25 години. Оттогава е постигнат значителен напредък в изследванията на стволови клетки. И много други животни са клонирани – включително и домашни любимци, разказва Дойче веле.
Преди двадесет и пет години на 21 февруари овца на име Доли стана първото животно, клонирано при използването на възрастна соматична клетка. На 22 февруари 1997 г. новината бе оповестена на света.
Експериментът с Доли взриви новините по целия свят. Това промени света на изследванията на стволови клетки ― и на по-частно ниво поддържа жив института, който беше домакин на експеримента.
„От частна гледна точка едно от най-важните неща, които ни донесе Доли, беше оцеляването на изследователския институт, в който работя“, каза пред DW Алън Арчибалд, който беше част от експеримента от 1996 г., ръководен от института Roslin в Шотландия, Обединеното кралство.
„Бяхме изправени пред правителствени съкращения. И парите, които спечелихме от продажбата на интелектуалната собственост на Доли, ни държаха, докато не намерихме алтернативни източници на пари.“
Как беше клонирана Доли
Доли е клонирана с помощта на клетка, взета от млечна жлеза на друга овца. Тя е родена през юли 1996 г. с бяло лице – ясен знак, че е била клонирана, защото ако беше роднина на сурогатната си майка, щеше да има черно лице.
Изследователите я кръстиха Доли на името на Доли Партън, която е известна с големите си „млечни жлези“ – гърди.
Доли беше единственото агне, родено живо от общо 277 клонирани ембриона.
Тя роди шест агнета и почина от белодробно заболяване на шестгодишна възраст.
После бяха открити iPS клетки
„Това промени възгледа на научния свят за това колко гъвкаво е развитието на клетките“, каза Арчибалд. „Имаше възглед, че след като оплодената яйцеклетка се е развила в многоклетъчно животно, в чернодробни клетки, кръвни клетки и мозъчни клетки, за тези… клетки, това беше, това беше задънена улица. Нямаше път обратно към алтернативни места, където да бъдат тези клетки. Така че препрограмирането, което беше от решаващо значение за експеримента на Доли, изправи дългогодишната научна догма на главата си.“
Клонирането на Доли помогна да се стигне до откриването на iPS клетки (вид стволови клетки), което донесе Нобелова награда на екип, ръководен от японския учен Шиня Яманака.
Това вероятно е най-важното развитие в изследванията на стволови клетки в резултат на клонирането на Доли, каза д-р Робин Ловел-Бадж, който оглавява лабораторията по биология на стволовите клетки и генетика на развитието в Института Франсис Крик в Лондон.
IPS клетките предлагат начин за моделиране на човешки заболявания и в момента се използват в биологични изследвания против преждевременно стареене, рак и сърдечни заболявания.
Освен това, Арчибалд каза, че генетично модифицираното сърце, използвано в първата в света процедура за трансплантация на сърце от прасе на човек през януари, е създадено по технологията на Доли.
Клониране на хора
Въпреки че човешки ембрион беше клониран успешно през 2013 г., досега не е постигнат напредък за клониране на цяло човешко същество.
Но има възпроизведени маймуни: в Китай Zhong Zhong и Hua Hua станаха първите примати, клонирани с помощта на техниката на Доли през януари 2018 г.
От близо 150 клонирани ембриона, сурогатните майки на маймуните са единствените, които родиха живи бебета.
Известен напредък е постигнат и в клонирането на животни на ръба на изчезване. Американски изследователи успешно клонираха чернокракия пор през 2021 г. и застрашения кон на Пржевалски през 2020 г.
В момента се полагат усилия за клониране на вълнестия мамут, гигантската панда и северния бял носорог.
Ключът към производството на повече храна
Клонирането на животни позволява на големите индустриални ферми да произвеждат повече храна.
Американската администрация по храните и лекарствата позволява клонирането на говеда, прасета и кози и тяхното потомство за производство на месо и мляко. През 2008 г. агенцията заяви, че храната, произведена от такива животни е толкова безопасна, колкото храната, получена от неклонирани – и следователно не е необходимо да бъде етикетирана.
Не е ясно колко месо и мляко, получени от клонирани животни, се продават на американските пазари.
Практиката не е разрешена в Европа – през 2015 г. Европейският парламент гласува за забрана на клонирането на всички селскостопански животни.
Но това не означава, че лабораторните експерименти не се улесняват, каза Ловел-Бадж.
„Полето, където процедурите по клониране се преследват активно (включително в Германия), е за селскостопански животни като начин за подпомагане на генерирането или размножаването на прасета или едър рогат добитък с ценни генетични характеристики“, каза той за DW.
Например, каза той, клетките от животно могат да бъдат редактирани от учени. След това методите за клониране биха могли да се използват за извличане на животни, носещи новата генетична черта, като устойчивост на болести, или за да ги направят по-подходящи като донори на органи за хора.