От понеделник оранжерийните производители кандидатстват за 5400 лв./ха по de minimis

Крайният срок за изплащане на държавната помощ за оранжерийни домати, краставици и пипер, отглеждани в отопляеми и неотопляеми оранжерии, е 29 април
Агроном Радка Петкова в оранжериите в с. Ръжево Конаре

Агроном Радка Петкова в оранжериите в с. Ръжево Конаре

От 28 март 2022 г. до 11 април 2022 г. в областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) се приемат заявления за подпомагане по схемата de minimis за регистрираните земеделски стопани, произвеждащи оранжерийна продукция. Срокът за изплащане на средствата е до 29 април 2022 г.

Припомняме, че УС на ДФ „Земеделие“ реши да бъдат отпуснати 3,5 млн. лв. по de minimis на производителите на оранжерийни домати, краставици и пипер заради увеличените цени на газа.

Земеделските стопани, отглеждащи зеленчуци оранжерийно производство , се подпомагат при ставка 5 400 лв./ха.

След съгласуване с бранша бе взето решение утвърденият ресурс да се предостави на производителите на оранжерийна продукция за покриване на част от производствените разходи по технологична карта за реколта 2022 г.

За помощта могат да кандидатстват стопани, подали заявление по Схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци (СЗо) – Кампания 2021 г. Те се подпомагат за установените площи след извършените административни и/или проверки на място, включително и след проверката за реализация на продукцията по Схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци (СЗо) – Кампания 2021 г.

На подкрепа имат право оранжерийните производители на домати, краставици и пипер. Подпомагането ще важи както за отопляеми, така и за неотопляеми оранжерии.

В указанията е записано, че общият размер на предоставените на един земеделски стопанин помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро (48 895.75 лв.) за период от три последователни бюджетни години (2020 г. – 2022 г.).

Помощта се предоставя на земеделски стопани – физически лица, еднолични търговци, юридически лица и кооперации, регистрирани като земеделски стопани съгласно Наредба № 3 от 1999 г., производители на оранжерийна продукция (домати, краставици и пипер), при следните условия:

– Да са подали заявление по Схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци (СЗо) – Кампания 2021 г.

– Земеделските стопани могат да получат подпомагане, ако имат актуална/действаща регистрация по Наредба № 3/1999 като земеделски стопани; нямат изискуеми задължения към ДФ „Земеделие (ДФЗ). (В случай на налични изискуеми и ликвидни задължения към Фонда, същите се прихващат от помощта); не са в открито производство за обявяване в несъстоятелност или обявени в несъстоятелност; не са в производство по ликвидация.

– Оранжерийните производители се подпомагат за установените площи след извършените административни и/или проверки на място, включително и след проверката за реализация на продукцията по Схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци (СЗо) – Кампания 2021 г.

В специфичните изисквания е записано, че понятието „едно и също предприятие” означава всички предприятия, които поддържат помежду си поне един вид от следните взаимоотношения, съгласно чл. 2 на Регламент (ЕС) № 1408/2013: а) дадено предприятие притежава мнозинството от гласовете на акционерите или съдружниците в друго предприятие; б) дадено предприятие има право да назначава или отстранява мнозинството от членовете на административния, управителния или надзорния орган на друго предприятие; в) дадено предприятие има право да упражнява доминиращо влияние спрямо друго предприятие по силата на договор, сключен с това предприятие, или на разпоредба в неговия устав или учредителен акт; г) дадено предприятие, което е акционер или съдружник в друго предприятие, контролира самостоятелно, по силата на споразумение с останалите акционери или съдружници в това предприятие, мнозинството от правата на глас на акционерите или съдружниците в това предприятие; д) предприятия, поддържащи едно от взаимоотношенията, посочени в букви а) – г), посредством едно или няколко други предприятия, също се разглеждат като едно и също предприятие.

При наличие на преобразуване условията могат да се видят ТУК.

Държавен фонд „Земеделие“ изготвя списък на земеделските стопани, които отговарят на условието за подпомагане въз основа на данните в ИСАК.

Производителите кандидатстват в Областните дирекции (ОД) на ДФ ”Земеделие”, отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ПСМП) по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец (при кандидатстване на ФЛ или ЕТ) и по седалището на юридическото лице (при кандидатстване на ЮЛ). Кандидатства се лично или чрез упълномощено лице, след представяне на нотариално заверено пълномощно по образец, изготвен от ДФЗ.

ДФЗ предоставя информация на НАП за предстоящите плащания на земеделските стопани, бенефициери по схемата за подпомагане.

Помощта се изплаща по посочената IBAN сметка на земеделския стопанин.

Документите за предоставяне на помощта са: 

а) заявление, генерирано от системата, в което се декларира:

  • ЕИК (за ЕТ и ЮЛ);
  • IBAN сметка и BIC код на обслужващата банка;
  • размер на получена друга минимална помощ от 01.01.2020 г. по Регламент (ЕС) № 1408/2013;
  • размер на отпусната друга минимална помощ от 01.01.2020 г. по други регламенти за помощи de minimis;
  • Наличие на свързаност по т. 3.4.1., във връзка с т. 2.2.2. на настоящите указания. Наличие на обстоятелства по преобразуване по т. 3.4.2., във връзка с т. 2.2.2. на настоящите указания: сливане/придобиване/разделяне (когато преобразуването е извършено след 01.01.2014 г.)

б) решение на компетентния орган на управление на юридическото лице за кандидатстване по схемата (не се отнася за ЕТ).

в) пълномощно по образец (нотариално заверено), в случай на кандидатстване чрез упълномощено лице.

г) удостоверение за актуална банкова сметка, по която ще бъде преведена сумата.

Документи, издадени служебно в резултат на извършени проверки от отдели ПСМП.

а) извлечение от регистър „Лоши вземания“ в ИСАК, удостоверяващо дали бенефициера има изискуеми задължения към Фонда.

б) извлечение от регистър по Наредба 3 от 1999 г., удостоверяващо актуална регистрация за земеделския стопанин.

в) разпечатка от проверка в Търговския регистър, удостоверяваща наличие или липса на открито производство за обявяване в несъстоятелност или обявени в несъстоятелност и проверка за производство по ликвидация (за ЮЛ и кооперациите)

 

Leave a Comment