Цените на торовете паднаха с една трета за три месеца, но според експерти могат и повече
Спадът се дължи на поевтиняването на природния газ, на възстановяването на европейската валута и подновения износ на Китай и Русия
Цените на торовете продължават да падат през юни. Причината е постоянно слабото търсене. Освен това цените на газа в Европа са паднали с една трета от края на март, а с това и разходите на големите производители на торове. В същото време еврото се възстанови до известна степен, което направи пазаруването по-евтино. Въпреки това, цените на торовете падат много по-бързо на фючърсните пазари, отколкото на физическите пазари. Някои анализатори съветват фермерите да изчакат, преди да купуват, пише немското издание agrarheute.com.
Фермерите и търговците по света продължават да не са склонни да купуват торове. Това води до по-нататъшен спад на международните цени на торовете. Цената на ключовия индикатор за карбамид на американския фючърсен пазар в САЩ падна до $507 за къс тон (0,907 тона) тази седмица. Това означава, че цените на карбамида на американския фючърсен пазар са намалели почти наполовина от март.
И цените на други важни азотни торове също продължават корекцията си на пазар, който продължава да е много слаб. Това важи както за Европа, така и за САЩ и Азия. Износът на египетски карбамид за Западна Европа беше отчетен през юли при цени на ФОБ от 605 щатски долара за тон, което е спад с малко над една трета от цените през март. Въпреки това, продадените обеми остават ограничени предвид слабото търсене и високите запаси при вносителите.
Освен това, според доклади на анализатори, след месеци отсъствие Китай отново предлага значителни количества карбамид на международните пазари. Това създава допълнителен ценови натиск.
От Франция се съобщават и корекции на цените за карбамид, разтвор на амониев нитрат-урея (AHL) и за първи път също за диамониев фосфат (DAP). Сегашното развитие в Германия е подобно. Най-важният азотен тор за германските фермери, амониевият нитрат (KAS), се търгува на германските вносни пристанища за около 650 евро за тон в средата на юни. Това е със 100 евро по-малко от преди четири седмици и с повече от 300 евро по-малко от пика на цената в средата на март.
Във Франция фермерите трябва да плащат цени от 630 евро на тон за най-важния там азотен тор, амониевия нитрат (27%). Това е с 20 евро по-малко от преди четири седмици и с 300 евро по-малко, отколкото в средата на март.
Във Франция, от друга страна, цените на карбамида се понижиха допълнително през юни – последно до 745 евро за тон. Това беше със 75 евро по-малко от преди четири седмици и с 315 евро по-малко, отколкото през март.
Дали не е по-добре да изчакате?
Джош Линвил, специалист по торове в американската аналитическа фирма StoneX, съобщи пред американския онлайн портал Agweb, че цените на карбамида на най-важния спот пазар в Ню Орлиънс вече са само 470 долара за тон. „Ние сме наполовина по-скъпи, отколкото в края на март“, казва той. „Всичко върви надолу. От тази гледна точка много фермери си мислят защо това да не е моментът за покупка?
Това, което е важно да се има предвид обаче, казва Линвил, е, че цените все още са на исторически високи нива. „Докато цените изглеждат „фантастични“ в сравнение с последните месеци, ние сме виждали цените на тора на толкова високи нива само два или три пъти в най-новата история“, казва анализаторът. „Ако погледнете съотношението на цените на царевица и урея или царевица и AHL, това съотношение все още е много високо в сравнение с последните няколко години.“
Поради това Linville продължава да съветва предпазливост. Освен всичко друго, той оправдава това с факта, че руският износ на торове отново се увеличава и по този начин отново се подобрява глобалното предлагане на торове. Напоследък на световния пазар от Китай потекоха значително повече продукти за торове. Освен това Европа вероятно ще увеличи собственото си производство на природен газ, което също трябва да намали производствените разходи (заедно с вече падащите цени на природния газ). “
Все още имаме много неща за вършене, които ще коригират цените на тора и ще направят нещата по-добри за фермерите“, казва Линвил.