Ново предприятие на Инса ойл ще произвежда биоетанол, фуражи и втечнен въглероден диоксид
В базата в с. Белозем ще се добива годишно от пшеница и царевица 15 000 тона етилов алкохол
Регистрираното през май 2021 г. дружество Инса спирит АД планира изграждане на предприятие за производство на етилов алкохол, получен от ферментацията на царевица и пшеница. Заедно с тази основна дейност, от остатъчните продукти фирмата ще създава високопротеинов фураж под формата на пелети DDGS и втечнен въглероден диоксид.
Инвестиционното намерение е подадено към Регионалната инспекция по околна среда и води в Пловдив, която е решила, че проектът не се нуждае от ОВОС (оценка за въздействието върху околната среда).
Предприятието ще е в землището на с. Белозем, а администрацията – в административната сграда на Инса ойл АД в с. Стряма, община Раковски.
Предприятието на фирма Инса спирит, чиито представител е Георги Самуилов, ще е с производствен капацитет на етиловия алкохол от 51,8 кубика за час или 15 000 тона годишно.
В краткото описание на бъдещата инвестиция е посочено, че производството на етилов алкохол ще започва със сухо смилане на зърната, последвано от хидролиза, озахаряване, ферментация и пре-ферментация, дестилация, ректификация и дехидратация. На изхода след дестилацията ще се получават два основни потока – алкохол и обезалкохолена каша. От второто ще се произвежда високопротеиновия фураж – 4,5 тона на час. Отделеният въглероден диоксид по време на ферментацията ще се улавя, пречиства, втечнява и съхранява. На ден ще се улавят по 30 тона СО2.
Към предприятието ще има 5 силоза за зърно всеки с вместимост до 7100 куб. метра.
Производството на пара за технологичните нужди ще се осъществява чрез два парни котела и когенератор. Основното гориво ще е природният газ. За да бъде доставен по договор с Булгартрансгаз, Инса спирит трябва да изгради газопровод с дължина 377 м, който ще се свърже със съществуващите тръби за газ на Инса ойл.
Произведеният етанол ще се отвежда в стоманени резервоари, от които три са за биоетанол (основен заместител на бензина), 3 за фармацевтичен етанол, един за хранителен етанол и един по-малък за технически алкохол.
Преценката на РИОСВ е, че предвидените в проекта технологии и съоръжения са високоефективни и възможно най-добри по отношение на околната среда и човешкото здраве.