Япония помага чрез ФАО на украински фермери с контейнери за съхранение на зърно

Островната държава ще окаже техническа подкрепа за намиране на алтернативни маршрути за износ и за оборудване на сертифицираща лаборатория

Украйна, комбайниКиев/Йокохама/Рим – За да се справи с въздействието на войната в Украйна върху световния селскостопански сектор, Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) стартира нов проект на стойност 17 милиона долара, за да помогне на украинските фермери да запазят очакваните реколти.

Целите на проекта, финансиран от Япония и изпълняван съвместно с Министерството на аграрната политика и храните на Украйна, са възстановяване на капацитета за съхранение на зърно и веригите за доставка от реколтата до износа, както и запазване на производствения потенциал на украинските фермери, за да се гарантира непрекъснатостта на производството в бъдеще.

Украйна е един от петте най-големи световни износители на зърно, като годишно доставя повече от 45 милиона тона зърно на световния пазар. Според Министерството на аграрната политика и храните на Украйна, поради блокадата на черноморските пристанища страната все още има 18 милиона тона миналогодишна реколта от зърнени и маслодайни семена, които чакат износ. Алтернативните железопътни и речни маршрути не могат да компенсират загубата на морския износ и да решат проблема с тесните места в новите вериги за доставки, които все още не са решени.

Тази година Украйна очаква да прибере до 60 милиона тона зърно. Но невъзможността за износ не позволява да се освободи място за съхранение на нова реколта, тъй като 30 процента от наличния складов капацитет все още е запълнен с миналогодишна реколта.

„В рамките на нов проект, финансиран от Япония, ФАО ще се справи с липсата на съоръжения за съхранение, като предостави на дребните стопани полиетиленови торби за съхранение на зърно, оборудване за товарене и разтоварване на зърно и ще достави различни модулни контейнери за съхранение на средни производствени предприятия и асоциации. Подкрепа ще бъде предоставена на фермери в десет региона на Украйна: в източните, южните, централните и северните региони на страната“, каза Пиер Вотие, ръководител на представителството на ФАО в Украйна.

Освен това проектът ще предостави техническа подкрепа на правителството за установяване на алтернативни маршрути за износ на зърно и бързо ще изгради техническия капацитет на лабораторията в Измаил, което ще позволи на фермерите да спазват международните стандарти, включително в областта на безопасността на животните и храните, чрез изпитване и сертифициране.

Подкрепа на ФАО за Украйна

След избухването на войната ФАО разработи и актуализира своя План за бързо реагиране, призовавайки за 115,4 милиона щатски долара финансиране в подкрепа на близо 980 000 дребни фермери и средни производители до декември 2022 г.

Към 29 юни ФАО вече е предоставила на над 75 000 души спешна селскостопанска помощ, включително разпределение на семена от картофи и зеленчуци, както и многоцелеви парични трансфери. През следващите седмици ще бъдат подкрепени още 44 000 души, които ще отглеждат зеленчуци, зърнени храни, ще произвеждат мляко, месо и яйца, за да осигурят прехраната си.

Това е вторият път, когато Япония съфинансира програмата на ФАО за хуманитарна реакция в Украйна. Първата вноска беше разпределена през април 2022 г. В резултат на това общият размер на отпуснатото от нея финансиране беше 20 милиона щатски долара.

Към днешна дата ФАО е успяла да събере 30,4 милиона щатски долара с допълнително финансиране от Япония. Финансова подкрепа беше предоставена и от Австралия, Белгия, Централния фонд за реагиране при извънредни ситуации, Европейския съюз, Франция, Фондация Луис Драйфус, Украинската хуманитарна фондация и Бюрото за хуманитарна помощ (BHA) на USAID. Допълнителните вноски ще помогнат на ФАО да достигне до повече хора, за да подкрепи производството на храни и да подобри продоволствената сигурност в страната.

Факти:  

  • През 2021 г. 36 от 55-те държави в хранителна криза зависят от износа от Украйна и Русия за повече от десет процента от общия си внос на пшеница, като някои страни внасят пшеница изключително от Украйна и Руската федерация.
  • Според Министерството на аграрната политика и храните износът на зърно от Украйна обикновено е шест милиона тона на месец, като през 2022 г. през март са изнесени едва 322 000 тона, през април – 970 000 тона, а през май – 1,2 млн. тона, а през юни – повече от един милион тона.
  • Според Държавната статистическа служба на Украйна към 1 януари 2022 г. общият капацитет за съхранение е бил 75 милиона тона. Като се има предвид капацитетът в райони с активни военни действия, само 60,9 милиона тона резервоари за съхранение могат да се считат за налични.
  • По данни на Министерството на аграрната политика и храните на Украйна към 2 юни с пролетни култури са засети 14,2 милиона хектара, което е с 19,4 процента по-малко от миналата година.
  • Приблизително 25 на сто от предприятията, занимаващи се с производство на растителна продукция, не разполагат с необходимите продукти за растителна защита.
  • Домакинствата и търговските производители не са осигурени с достатъчно гориво за движение на моторни превозни средства и извършване на селскостопанска продукция. Липсата на гориво може да засегне зимните култури през юли/август.
  • Цените на суровините за селскостопанска продукция растат, като цените на семената, препаратите за растителна защита, торовете и горивата се повишават средно с 40 до 45 на сто. През предстоящите сезони производителите може да сметнат за неизгодно да прибират реколтата от стоящи култури.

Leave a Comment