Въстанието на холандските фермери вече среща масови симпатии
Ако производителите отстъпят, ще са обречени на фалит
Вече над две седмици холанските фермери неуморно протестират и това бъди все повече симпатии по света. Техните протести вече се определят като въстание в Германия. Коментатори от целия свят са на тяхна страна. Преди седмица дори британската рок легенда Миг Джагър прекъсна концерта си в Нидерландия, за да попита: „Има ли фермери вкъщи?“ и прикани земеделците да се присъединят към публиката.
Борят се, защото техният поминък е рождено право
„Не е късно правителството да се откаже от намеренията си. Миналата година беше пионер в своето разумно прегръщане на ядрената енергия. Може отново да бъде пионер, като отхвърли исканията на радикалните зелени и възприеме по-постепенен, основан на науката и технологиите подход към замърсяването. Защото … В края на краищата, когато сте загубили Мик Джагър, вие сте загубили света“, написа в Ню Йорк поуст известният коментатор и автор Майкъл Шеленбъргер“.
Британският репортер Киан Бексте също се включи: „Холандските фермери се борят, защото това не е просто техният поминък, това е тяхно право по рождение, обхващащо векове назад.
Това не е просто работа за тях. Това е земя, която са наследили от техните пра-пра-пра-пра дядовци. Бихте ли се отказали само защото правителството ви е казал да го направите?“
Холандските фермери блокират магистрали, мостове и логистични центрове. Вдигат плакати „Война“. Повод за тях бе изстрелът на полицай срещу 16-годишният фермерски син Йоуке Хоспес, седнал в кабината на трактор, преди седмица. За щастие изстрелът не го уцели, но пък разпали до огнено червено протестите.
Защо протестират като на живот или смърт?
На 10 юни министърът на природата и азота Кристиан ван дер Вал представи Националната програма за развитие на селските райони (NPLG) заедно с карта на замърсяванията с азот.
Картата показва областите, в които емисиите на азот трябва да бъдат намалени до 2030 г. Програмата предвижда средно намаление на азота с 50%, като тук има и пикове: 70 процента намаление около чувствителните към азот природни зони и 95 процента намаление в определени зони от Натура 2000.
Намаляване на замърсяването с азот с 50% до 2030 г. може да се случи при намаляване на добитъка с една трета или повече. А това ще доведе до фалита на много фермери.
Фермерите на Нидерландия са еталон на трудолюбие, находчивост и отговорност
От своя страна фермерите казват, че правителственият модел за измерване на замърсяването е неточен. Те казват, че измерванията в близост до морска вода изкривяват изчисленията на азота.
Данните показват, че замърсяването с амоняк от оборски тор вече е намаляло с близо 70% от 1990 г. насам. И фермерите казват, че ще продължат да намаляват замърсяването, като въведат евтини, разумни решения, като разреждане на оборския тор с вода, инжектирането му в почвата и по-често измиване на подовете на плевнята.
Нидерландия е нещо като модел за ефективно използване на азотни торове в земеделието. От началото на 60-те години на миналия век страната е удвоила добивите си, като използва същото количество тор.
Фермерите подозират, че мотивацията на правителството е да намали земеделските земи, за да могат да бъдат построени повече жилища за нарастващото имигрантско население на нацията. Те посочват изявленията на министъра на природата и азота: „Имаме нужда от скорост, защото имаме нужда от къщи“, които бяха повторени от министър-председателя.
Холандия е най-големият износител на месо в Европа и вторият по големина износител на храни като цяло след Съединените щати, забележително постижение за нация с територия от 41 543 кв. км. Износът на храни генерира повече от 100 милиарда долара приходи годишно. Експертите приписват успеха на нацията на въведените технологични иновации в земеделието.
Министърът на земеделието Henk Staghouwer обяснява в писмо, че от негова гледна точка холандските фермери в зоните на намаление имат три възможности: да спрат окончателно производството, да преместят бизнеса си или да работят по-устойчиво.
Много пари, но какво решават те?
За да подпомогне преструктурирането на селското стопанство, правителството на Марк Рюте иска да предостави общо 24,3 милиарда евро във фонд за трансформация до 2035 г.
Все още обаче не е ясно за какво точно пари ще бъдат похарчени.
През септември правителството иска да представи общонационални правила за местно млекопроизводство. През октомври азотният план трябва да бъде допълнен с цели за опазване на климата и опазване на природата. Месец по-късно предстои поисканото кръгово земеделие да бъде дефинирано по-подробно. През юли 2023 г. трябва да има яснота за всички области.
Проблемът вече заплашва да се влоши тази есен: очаква се комитетът на ЕС по нитратите да вземе решение относно дерогацията на Нидерландия от нитратната директива на ЕС през септември, припомня немското издание agrarheute.com=
Вместо 170 kg N/ha, предписани в целия ЕС, холандците досега можеха да прилагат по-високи количества органичен азот със специално разрешение. Допуска се до 230 кг азот/хa върху песъчливите почви на юг и 250 кг азот/хa в останалата част на страната.
След трудни преговори между Хага и Брюксел през юни, има признаци, че Европейската комисия може да не удължи освобождаването след 2022 г.
В този случай асоциацията на фермерите очаква загуба на приходи от 25 000 евро за всеки млекопроизводител.
Премиерът вече иска примирие
Министър-председателят Марк Рюте вече иска да говори с фермерите. „Разбирам невероятно големите притеснения, които имат фермерите“, казва Рюте. Ясно е, че фермерите няма да се задоволят с няколко отстъпки.
Производителите показаха и доказаха единство и характер, така че за Рюте разговорите ще бъдат трудни. И той ще трябва да отстъпи.