ЕС съкращава процедурата за търговия с Латинска Америка въпреки притесненията на фермерите
Брюксел иска да ускори процеса на сключване на голяма търговска сделка с латиноамериканския блок Меркосур, но страните от ЕС вероятно ще се въздържат от прекия път.
Вместо да се провира през дългия процес на ратифициране на ЕС, който изисква подпис от всеки национален парламент — както и от някои регионални парламенти — Комисията преговаря с Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай (членове на Меркосур) за разделяне на споразумението на различни части, според двама служители, участващи в разговорите, пише „Политико“.
Разделянето би означавало, че търговската част от сделката ще бъде „само за ЕС“, което означава, че ще се нуждае само от одобрение от министрите в Съвета на ЕС и от Европейския парламент, тъй като ще обхваща само компетенции на ниво ЕС. Комисията се надява, че това може да ускори изпълнението на сделката, дори ако окончателното одобрение от 38-те държави и региони за останалата част от сделката все още не е взето.
Страните членки поискаха от Комисията да представи сделката между ЕС и Меркосур като „смесено“ споразумение, изискващо всички национални парламенти да дадат своята благословия. Париж по-специално беше категоричен , че споразуменията на ЕС с Мексико и Меркосур трябва да останат смесени споразумения и вероятно ще гледа на разделянето като на пример за заобикаляне на столиците от Брюксел.
Споразумението между ЕС и Меркосур е противоречиво. Редица страни от ЕС, евродепутати и активисти изразиха загриженост относно обезпокоителните темпове на обезлесяване в тропическите гори на Амазонка, особено в Бразилия, най-големият член на Меркосур.
Европейските фермери са притеснени от по-евтината южноамериканска продукция, която наводнява пазара. Няколко национални парламента вече обещаха да отхвърлят споразумението с Меркосур в сегашния му вид.
За Комисията всичко това прави справянето с индивидуалните национални интереси плашещо, а сделката само за ЕС още по-привлекателна.
Говорител на Комисията каза, че в момента не се водят „преговори“ и че изпълнителната власт на ЕС извършва техническа работа за финализиране на търговската част от споразумението, както и правното преразглеждане на текстовете. Правното основание на сделката ще бъде решено на по-късен етап, според Комисията.
Нови търговски партньорства
Опитът на Комисията да улесни финализирането на споразумения от своя страна е заради трудностите при сключването на търговски сделки.
Търговското споразумение на ЕС с Канада например е временно в сила от пет години, но все още предстои пълна ратификация в много страни от ЕС, включително Германия и Франция.
Инвазията на Москва в Украйна превърна осигуряването на нови търговски партньорства, особено с по-единомислещи съюзници , в спешна мисия за ЕС. Брюксел иска да разнообрази своите търговски потоци, за да стане по-малко зависим от страни като Русия и в по-малка степен Китай.
Комисията вярва, че предстоящите търговски споразумения в Латинска Америка, като с Меркосур, както и други споразумения с Чили и Мексико, са ключови за постигането на тази цел. Споразумението с Меркосур, което беше сключено през 2020 г., е особено важно, тъй като ще обхване голям пазар и ще бъде огромен тласък за отношенията на ЕС с Латинска Америка.