На днешния ден преди 33 години пада Берлинската стена
В нощта между 9 и 10 ноември 1989 г. пада Берлинската стена. Това символизира края на една епоха за целия свят. За германците това е краят на един много дълъг следвоенен период. Семейства и приятели най-накрая се събират след 28 години на принудителна раздяла. Въпреки че събитията са изненада за всички, месеци преди това гражданите на ГДР демонстрират по улиците с искания за политическа и икономическа промяна. Позициите на източногерманското правителство, което се противопоставя на реформите за гласност и преустройство, подети няколко години преди това от Съветския съюз, вече са сериозно разклатени.
На 9 ноември министър-председателят на Правителството на Източна Германия Гюнтер Шабовски обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Голямо множество от източни берлинчани нахлуват в Западен Берлин. Започва демонтажът на стената от гражданството.
В ранната вечер на 9 ноември говорителят на режима изненадва журналистите, като съобщава смутено, че гражданите на ГДР вече могат да напуснат страната през който и да било граничен пункт без специално разрешение. Съобщението се предава незабавно от западните медии, а последиците от него се виждат веднага: хиляди граждани на Източен Берлин се струпват на граничните пунктове. Пренатоварени от наплива на хора и без ясни инструкции, граничарите вдигат бариерите. За първи път от близо тридесет години гражданите на Източен Берлин могат да преминат от другата страна на Стената. Желязната завеса пада, а историята прави голяма крачка напред.
Берлинската стена (на немски Berliner Mauer) служи за граница между Германската демократична република и Западен Берлин от 13 август 1961 до 9 ноември 1989 г. Разделя западната част на град Берлин от цялата територия на ГДР и от източната част на града.
Берлинската стена става един от най-известните символи на Студената война. При опит да преминат стената загиват между 136 и 245 граждани на ГДР, бягащи на Запад.