Асоциацията на оранжерийните производители пише тревожни писма до министерството, отговори няма
Председателят Йордан Кръстанов настоява да се обсъди подкрепа за отопление, за да има български зеленчуци
Въпреки че оранжерийният сектор е включен в последната очаквана помощ, нито един производител няма да получи и лев от нея, пише БАПОП
И тази зима българите ще купуват вносни домати и краставици, тъй като родните производители на оранжерийни зеленчуци най-вероятно пак няма да получат подкрепа за отопление и съответно няма да заложат реколта. Есен 2022 г. повтаря миналогодишната, когато апелите на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) към Министерството на земеделието останаха без отговор, а цената на краставиците през зимата и началото на пролетта надхвърли 6-7 лева за килограм.
Още от септември БАПОП безуспешно се опитва да ангажира вниманието на Министерството на земеделието върху проблемите на сектора.
На 21 септември 2022 г. в министерството е входирано писмо, подписано от председателя на асоциацията Йордан Кръстанов. В него се посочва, че заради инфлацията и поскъпването на продуктите за растителна защита държавната помощ за контрол на Доматен миниращ молец – Tuta absoluta, е недостатъчна. Максималният интензитет трябва да се увеличи от 300 лева на декар на поне 600 лева, се предлага в писмото.
В отговор изпратен на 27 септември заместник-министър Крум Неделков обяснява, че в началото на 2022 г. по настояване на браншови организации помощта за доматения молец е била увеличена с 20% – от 250 на 300 лева на декар. За да има нова по-висока ставка помощта трябва да се пренотифицира – нещо, което се нуждае от обосновки и време. В отговора си Крум Неделков изброява извънредните помощи, които са раздадени тази година на оранжерийните производители. А това прилича на намек, че оранжерийните производители вече са получили предостатъчно пари, за да искат още.
Ставките за оранжерийно производство, посочени от Крум Неделков, изглеждат внушителни, но истината е, че най-бюджетната помощ – тази за компенсиране на последствията от войната в Украйна (с 426 млн. лв. бюджет), поставяше таван от 62 000 евро на производител/стопанство. Тази сума се достигаше при 17-18 декара отопляема площ, а оттам нагоре таванът нямаше как да се надскочи. Така оранжерийните производители не получиха достатъчно подпомагане, за да посрещнат по-подготвени зимата.
След отговора на заместник-министър Неделков БАПОП е изпратила още две писма до земеделското министерство, за които не е получен отговор.
На 3 ноември председателят на БАПОП Йордан Кръстанов адресира до служебния министър Явор Гечев писмо, в което акцентира върху три важни са сектора теми.
Първо, председателят настоява министерството да разглежда поотделно обвързаното подпомагане за отопляеми и за неотопляеми оранжерии. Освен това председателят на БАПОП напомня на министъра, че в предстоящото обвързано субсидиране за оранжерии ще бъдат включени и ягодоплодните култури и затова е необходимо да се увеличи бюджетът.
„Пред прага сме на новия зимен производствен цикъл и ако нямаме гаранции за финансова помощ за отопление, оранжериите отново ще останат празни. Ще се повтори неприятната ситуация от миналата зима, а на пролет отново ще останем без зеленчуци родно производство„, пише по втората тема Йордан Кръстанов и предлага да се обсъди целева помощ за отопление.
Третата тема, върху която акцентира писмото, е невъзможността оранжерийният сектор да получи подпомагане по последната на годината очаквана помощ. Причината е заложеният таван от 15 000 евро/ха. „Уведомяваме ви, че нито един производител на оранжерийна продукция няма да може да се възползва от нея. Дори и тези с площи от 0,5 ха са преминали този праг и на практика целият оранжериен сектор остава извън тази помощ. В момента ние сме единствените от сектор „Растениевъдство“, които работят и се нуждаят от финансово подпомагане, за да продължим и през зимата. Оказва се, че няма да можем да го получим„, пише Йордан Кръстанов.
Следващото писмо е изпратено на 11 ноември до Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“, с копие до Петър Кировски, директор на дирекция „Растениевъдство“.
В него отново се настоява за диференциране на ставките по схемата за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци за отопляеми и за неотопляеми оранжерии.
В писмото се посочват следните аргументи:
- Отопляемите оранжерии са целогодишно заети, отопляват се повече от осем месеца през годината, отглеждат се поне две култури. Производствените разходи, в това число тези за отопление, са в пъти по-високи от разходите в неотопляеми оранжерии (справка: технологични карти в министерството).
- Поради тази целогодишна заетост на отопляемите оранжерии фонд „Работна заплата“ също е в пъти по-висок.
БАПОП очаква отговори на последните две писма.