Правителствата на ЕС отхвърлят амбициозния законопроект за радикално намаляване на пестицидите
Очаква се тоталната забрана за ползване на пестициди в чувствителни еко зони да отпадне
Страните от ЕС се противопоставят на плановете на Европейската комисия за радикално намаляване на употребата на пестициди в блока, като твърдят, че сега не е моментът да се излага на опасност производството на храни.
Посланиците на ЕС се съгласиха на 16 ноември вечерта да поискат от Комисията допълнителен анализ на нейното предложение за намаляване наполовина на употребата на пестициди в блока до 2030 г., пише Politico. Отстъпката в последния момент от Комисията, в която тя каза, че ще смекчи значителни части от законопроекта, не успя да повлияе на дипломатите. Този ход вероятно ще върне предложението с месеци назад или дори може да го унищожи, ако законопроектът не бъде финализиран до края на мандата на Комисията през 2024 г.
Двама дипломати казаха, че 18 посланици са призовали Комисията да си свърши домашната работа. Предстои натиск за актуализиране на оценката на въздействието от държави като Полша, Италия, Австрия и Словения.
„Оценката на въздействието просто не беше от необходимото качество за този тип законово предложение“, каза един дипломат.
Законопроектът има за цел да промени производството на храни в Европа и неговото въздействие върху околната среда. Но с покачващите се цени на храните и недостига на торове след войната в Украйна, заедно със страха на фермери и химически компании от по-ниски добиви, предложението беше лошо прието в Съвета на ЕС.
Срещата в сряда дойде след месеци на спорове между Комисията и правителствата на ЕС за достойнствата на законопроекта и как той ще работи на практика.
Искането за допълнителни данни беше „съкрушително поражение“ за отдела на Комисията по здравеопазване и безопасност на храните, известен като DG SANTE, който написа законопроекта, каза същият дипломат.
Откакто законопроектът беше публикуван през юни, има малък напредък в техническите комисии, където предложенията традиционно се обсъждат и изменят. В резултат на това Чешката република, която е ротационен председател на Съвета на ЕС, подхвана дискусията до посланиците, за да наложи решение.
В бележка от Чешката република до посланиците, се казва, че „много делегации“ са поискали „допълнителен анализ“ от Комисията под формата на проучване, „допълващо“ съществуващата оценка на въздействието.
„Твърде амбициозен“
В опит да успокои столиците преди срещата в сряда, Комисията сподели документ, в който се предполага, че е готова да намали ключовите области на своя законопроект след месеци на отказ да отстъпи . Чу се признанието, че предложението на Комисията се смята за твърде амбициозно и засягащо непропорционално голяма част от територията на държавите-членки.
Комисията заяви, че може да смекчи предложената от нея забрана за използване на всички пестициди в така наречените чувствителни зони, част от първоначалното ѝ предложение, което беше яростно оспорвано от министерствата на земеделието, които казват, че ще ограничи производството на храни.
Вместо това той каза, че може да се отдалечи от „пълна забрана“ на всички пестициди в полза на даването на приоритет на употребата на такива с нисък риск, като същевременно позволи „повечето пестициди“ да се използват в екологично чувствителни зони и да намали общата площ на тези защитени зони само до „най-подходящите зони“.
Комисията също така предложи на страните възможността да ограничат дефиницията на това, което се счита за „уязвима група“ от хора, изисквайки изрична правна защита срещу остатъците от пестициди. Пътищата, летищата и железопътните линии могат да бъдат освободени от определянето им като „чувствителни зони“, където ще се прилагат по-строги правила, каза Комисията.
Предавам се
Комисията обаче не само търпи критики от Съвета. „Вече се отказва от много“, каза Анджелики Лисимаху, старши служител по научна политика в HEAL, организация с нестопанска цел за здравето и околната среда, реагирайки на падането на Комисията.
Тя предупреди, че документът предполага, че Комисията може просто да коригира текущото статукво по отношение на пестицидите, вместо напълно да измести селскостопанския модел от химикалите.
HEAL и 28 други неправителствени организации призоваха политиците да не забавят приемането на закона за намаляване на пестицидите.
„Докато продоволствената сигурност в Европейския съюз в момента не е застрашена поради войната в Украйна, масовата употреба на синтетични пестициди вече има отрицателно въздействие върху човешкото здраве, върху биоразнообразието, включително опрашителите, както и върху качеството на водата и почвата,“ те написаха в отворено писмо .
Министрите на земеделието сега ще изготвят така нареченото решение на Съвета, призоваващо за допълнително проучване от Комисията, което вероятно ще бъде официално издадено през декември.