Агрометеорология: Идва студ, а житните са неподготвени

Прогноза за периода 25 ноември – 1 декември 2022 г.

Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ

пшеница ЕмонаПрез следващия седемдневен период се очаква съществена промяна в агрометеорологичните условия. През повечето дни от периода те ще се определят от средноденонощни температури под климатичните норми и под биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. Прогнозираното застудяване в края на ноември ще доведе до затихване, а във високите полета, където се очакват валежи от сняг  – и до прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури. Вследствие продължителното есенно засушаване голяма част от посевите се намират в начален стадий от развитието си.

В края на ноември при пшеницата и ечемика ще се наблюдават фазите: поникване, 1-2-3 ти лист и начало на фаза братене само при  малка част от посевите на отделни места в Дунавската равнина (агростанция Новачене).

Очакваните валежи през периода ще повишават нивото на почвените влагозапаси в 50 сm слой. Падналите валежи в края на второто и началото на третото десетдневие на ноември, надвишили на много места в страната 30 – 40 l/m² (Н.село – 82 l/m², Видин – 76 l/m², Лом – 51 l/m², Плевен – 51 l/m², Свищов – 57 l/m², Шумен – 40 l/m², Силистра – 40 l/m²,  Драгоман – 67 l/m², Сандански-58 l/m²), подобриха почвените влагозапаси и в по-голямата част от полските райони беше преодолян дефицитът на влага при зимните житни култури.

И през следващия период повишеното съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава провеждането на сезонните почвообработки. По-подходящи условия за засаждане на овошки ще има в началото и в края на периода.

Leave a Comment