Политиците на Полша трябва да решат през това време с какви конкретни мерки да помогнат на земеделците
След като към 200 фермери блокираха вчера терминала в град Сташов във воеводство Świętokrzyskie, земеделците от Полша охладиха протестите днес и дадоха две седмици толеранс на правителството да реши гигантския проблем.
Вчера железопътният терминал, от който украинското зърно се претоварва от вагони в камиони и се транспортира из цялата страна, бе затворен от разгневени фермери, пристигнали с трактори и автомобили.
Местните производители бяха документирали вноса през терминала и направлението на камионите в границите на Полша. Те се опитаха да заинтересуват политиците в региона, както и в столицата, обаче не получиха нито внимание, нито конкретни действия.
„Правителството не показва никаква воля да реши този проблем по някакъв начин, затова излизаме на пътя“, казаха вчера протестиращите.
През нощта земеделците от Świętokrzyskie и Малополското воеводства останаха в тракторите и колите си, разположени на полето покрай блокирания път за достъп до терминала. Те продължиха протеста и тази сутрин, но в малко по-мека форма – движението по пътя се забавя периодично само от няколко трактора, които се движат около кръговото, съобщава полското издание Фармер.
Днес протестиращите решиха да дадат две седмици на управляващите, за да разработят и предприемат конкретни стъпки, за да предотвратят по-нататъшно наводняване на полския пазар със зърно от Украйна.
Ако исканията на фермерите не бъдат изпълнени, протестиращите обещават да затегнат мерките и да подновят блокадата не само на терминала в Сташов, но и на три други места, където се разтоварва украинско зърно: в Grzybów, Wola Żydowska и Wola Baranowska. Те също така обмислят посещения при политици и депутати, които обещаха да представляват интересите на фермерите преди изборите.
Както подчертават участниците, протестът не е за пари – въпреки че спадът на цените на зърното, причинен от вноса от Украйна, удари тежко по джобовете полските фермери и унищожи рентабилността на производството. За това свидетелстват например хектари неожънати ниви с царевица. Става въпрос и за качеството и репутацията на полската храна, за която всички стопани са работили усилено. За безопасността на потребителя, който има право да знае какво яде и от какво брашно е хлябът му.
„Ние не сме против да помогнем на Украйна и да изнасяме нейното зърно, но нека това зърно да мине през страната ни, а не да остане тук. Нека този транзит да придобие такъв мащаб, че да може да бъде обработен логистично и всъщност да изпрати това зърно в гладуваща Африка“, заявяват производителите от Полша.