Какъв е отзвукът в европейските медии за родния земеделски протест и какво още се случва

протест в Силистра на НАЗ

Докато ние протестираме, Румъния е в Брюксел да търси повече компенсации, а Полша вече ще раздава държавни субсидии за тон продадена царевица и пшеница

Нито една от големите световни медии не е съобщила за големия протест на българските земеделци срещу вноса на селскостопанска продукция от Украйна у нас. Протестът започна днес и ще продължи три дни, така че има време да прочетем за новината в агенции като Ройтерс и популярни новинари като Дойче веле, БиБиСи, Политико, Еуроактив и други. Но да видим дали ще се случи, защото напоследък България и силно пренебрегвана от световния новинарски поток.

Четем обаче за новини, които са свързани със същата тема – селскостопанския износ на Украйна.

Еуроактив пише, че Румъния и Полша преговарят с Европейската комисия относно механизми за проследяване на износа на украинско зърно, за да се гарантира, че местните фермери няма да бъдат засегнати от потока от евтин внос. Премиерите на двете страни са се срещнали вчера в Букурещ, за да обсъдят логистичните затруднения на селскостопанския сектор в техните държави. Големи количества украинско зърно, по-евтино от произведеното в Европейския съюз, се е озовало в централноевропейските държави, което е навредило на цените и продажбите на местните фермери, пише Еуроактив като напомня бегло, че и България има същия проблем.

Полският премиер Матеуш Моравецки заявява, че заедно с румънския си колега Николае Чука ще се борят „това зърно да напусне нашите страни, Европейският съюз да ни помогне ефективно в прилагането на търговската политика, което е в най-добрия стратегически интерес на Украйна и Централна Европа, но също така и в най-добрия икономически интерес на Полша и Румъния“. По-рано през март румънският министър на земеделието е казал, че  Полша, Румъния, Унгария, България и Словакия са загубили общо 417 милиона евро от притока на евтино украинско зърно, според данни на ЕК.

Румънското издание Агроинтелигента съобщава, че днес делегация на Forța Fermierilor Association е в Брюксел, за да алармира Европейската комисия и Европейския парламент относно трудната ситуация, в която се намират представителите на хранително-вкусовата промишленост в Румъния.

Делегацията е поставила огромен банер пред сградата на ЕК, на който пише: „Румънските фермери заслужават уважение“. Основното искане на делегатите е да се увеличи помощта за Румъния. Миналата седмица еврокомисарят Войчеховски обяви, че 56,3 млн. евро ще се дадат на Полша, България и Румъния като компенсация на понесените щети от вноса на украинска продукция. От тази сума за България са предвидени 16,75 млн. евро, а за Румъния 10 милиона.

Агроинтелигента информира още, че ЕК е одобрила схема на Полша за държавна субсидия за тон продадена пшеница и царевица. Това се е случило още през февруари. Полските фермери ще бъдат подкрепени с 32-53 евро на тон, в зависимост от местоположението на стопанството по отношение на границата с Украйна.

Полското издание Фармер още вчера е пуснало новина, че българските земеделци ще протестират три дни и че  министърът на земеделието също ще участва.

Leave a Comment