Украйна критикува Полша за спиране на вноса. Унгария се присъедини, България обмисля

Европейската комисия казва, че едностранните действия на държави от ЕС са неприемливи

зърноУкрайна разкритикува решението на полското правителство в събота да забрани вноса на украински селскостопански стоки, включително продукти, предназначени за други страни, заявявайки, че то нарушава предварително споразумение между двете страни.

Късно в събота Унгария се присъедини към Полша в забраната на вноса на селскостопански продукти от Украйна, като и двете правителства заявиха, че ограниченията ще останат в сила до края на юни.

Мярката на Варшава беше обявена от полския премиер Матеуш Моравецки след извънредно заседание на кабинета относно наплива на украински стоки в Полша.

„Никога няма да оставим фермерите без помощ. Ето защо имаме конкретни мерки, включително забрана за влизане на зърно от Украйна в Полша“, каза Моравецки в туит, цитиран от Политико.

Украинското министерство на земеделието заяви, че съжалява за решението на Полша. „Министерството на аграрната политика от своя страна винаги е било съпричастно към ситуацията в полския селскостопански сектор и е реагирало своевременно на различни предизвикателства“, се казва в изявление на министерството . „В момента едностранните драстични действия няма да ускорят положителното разрешаване на ситуацията.

Миналата седмица Полша обяви, че се е договорила с Украйна временно да спре целия внос на зърно, предназначено за полския пазар. На съвместна пресконференция на министрите на земеделието на Полша и Украйна, полският министър Робърт Телус каза, че транзитните продукти, предназначени за други страни, няма да бъдат ограничавани. Оттогава двете правителства преговаряха за подробностите на споразумението и украинският министър на земеделието Микола Солски трябваше да пътува до Варшава, за да подпише окончателното споразумение в понеделник.

Забраната идва, докато полското правителство се бори да успокои собствените си фермери, които обвиняват администрацията, че пренебрегва безпрецедентния приток на украински селскостопански продукти, много от които наводниха местните пазари, вместо да бъдат транспортирани другаде през така наречените пътища за солидарност на ЕС. Полското правителство е наясно с проблема поне от миналото лято.

Списъкът на стоките, забранени за влизане в Полша съгласно обявените мерки, включва зърнени храни, плодове, зеленчуци, млечни продукти, месо и други продукти. Унгария обяви подобен списък.

„При липса на значими мерки на ЕС, Будапеща временно ще забрани вноса на зърно и маслодайни семена с произход или идващи от Украйна, както и няколко други селскостопански продукта в Унгария“, каза унгарският министър на земеделието Ищван Наги в изявление късно в събота .

Ограничението „трае до 30 юни 2023 г., което може да е достатъчно време за предприемане на значими и трайни мерки на ЕС, за преразглеждане на пълния безмитен характер на украинските стоки и функционирането на коридорите за солидарност“, според унгарското изявление.

Европейската комисия заяви в неделя, че търси допълнителна информация относно ограниченията за внос от Полша и Унгария, „за да може да оцени мерките“, според изявление. „Търговската политика е от изключителната компетентност на ЕС и следователно едностранни действия не са приемливи“, се казва в него.

„В такива времена на предизвикателства е изключително важно да се координират и съгласуват всички решения в рамките на ЕС“, добави Комисията.

От своя страна българският министър на земеделието Явор Гечев побърза да обяви на Великден, че и България може да спре вноса на селскостопански стоки от Украйна, след като това се съгласува с президента Радев и се преценят правните възможности за този ход.

Leave a Comment