Дългосрочният проблем след „Каховка“ е, че 5,8 млн. дка земя остават без напояване

Откакто язовирът „Нова Каховка“ в Украйна се срути, сателитните изображения показват, че нивата на водата както в резервоара, така и в каналите, които захранва, продължават да спадат.

Освен че каналите са били източник на питейна вода за големи части от Южна Украйна, те са осигурявали и напояване на огромни площи земеделска земя. Язовирът е действал като защита от наводнения на места надолу по течението, главно на юг и югозапад.

Изображенията показват, че каналите все още съдържат вода по-далеч от резервоара. Не е ясно колко време ще отнеме да изсъхнат, съобщава Би Би Си.

Преди войната около 5 840 кв. км (584 000 хектара) обработваеми площи от двете страни на река Днепър можеха потенциално да бъдат обслужвани от каналите, като повече от половината площ зависи от напоителни системи.

Тези площи са дали около два милиона тона зърнени и маслодайни семена през 2021 г., според украинското правителство.

Много райони надолу по течението на резервоара бяха първоначално наводнени след разрушаването на язовира, но дългосрочният проблем, пред който е изправено производството на храни, ще бъде загубата на водоснабдяване поради пресъхване на обширни канални системи, според Инбал Бекер-Решеф, програмен директор в НАСА Harvest, консорциум, изследващ глобалната продоволствена сигурност.

„Каналите напояват основно култури, засадени през лятото… като царевица, соя, малко слънчоглед. Но те също така напояват малко пшеница, която е зимна култура, а след това много зеленчуци и плодове като пъпеши“, каза тя.

Докато някои култури могат да се хранят само от дъжд, системата от сухи канали може да остави земеделските земи уязвими на суша. 

Leave a Comment