Повечето държави в ЕС са против удължаване на забраната за внос от Украйна
Повечето страни от ЕС са против удължаването на забраната за внос на украинско зърно след средата на септември, казаха четирима дипломати от ЕС пред Политико, отхвърляйки призивите на пет източни страни членки да запазят ограниченията, съобщава изданието.
Украинските зърнени продукти – пшеница, царевица, рапица и слънчогледови семена – са забранени за пазарите на Полша, Унгария, Румъния, България и Словакия до 15 септември, но петте държави искат удължаване на ограниченията поне до края на годината.
На среща с Комисията в сряда посланиците на ЕС от останалите 22 държави-членки или открито се противопоставиха на идеята за разширяване на ограниченията, или останаха дълбоко скептични, каза пред „Политико“ високопоставен дипломат от ЕС. Франция и Германия са сред най-критичните страни за удължаването, каза дипломатът.
Двама дипломати казаха, че въпреки че много страни признават трудностите, пред които са изправени петте източни страни, те са поискали от Комисията да предложи алтернативни мерки.
Един дипломат от ЕС смята, че искането за удължаване би било „чисто политическо“, като над дискусията надвисват предстоящите общи избори в Полша.
Поляците ще гласуват в средата на октомври. Тъй като фермерите протестират срещу притока на украинско зърно, което те смятат за заплаха за прехраната си, изтичането на сделката може да има политически последици за консервативното правителство, водено от партията „Право и справедливост“ (PiS).
Високопоставен полски служител призна, че изборите са изиграли роля.
„Причината за въвеждането на ограничителни мерки на ниво ЕС беше фактът, че фермерите започнаха да блокират пътища и терминали. И ние трябва да избегнем ситуацията, в която отчаяни фермери или радикални лидери на фермерски съюзи използват тази ситуация“, каза още каза служител.
От своя страна Украйна твърди, че няма доказателства, които да предполагат отклонения в цените или значително увеличение на доставките на зърно, което би оправдало удължаването ограничения за внос.
Анализ на Комисията от 27 юли показа, че сделката, която има за цел транзит на украинско зърно през източните членки на ЕС към други страни от ЕС и трети страни, не работи.
Документът показва, че след въвеждането на сделката през април износът на пшеница и царевица е спаднал през май и юни.
И въпреки увеличаването на вноса на пшеница и царевица от Украйна след инвазията на Русия през февруари миналата година, „ситуацията на пазара на ЕС е доста стабилна“, показва документът.
Комисията сама ще реши как да подходи.