Фермери в Германия искат правителството да предотврати внос на евтино зърно от Украйна
Имаме нужда от регламент, според който транспортът да е разрешен само в запечатани камиони или вагони до пристанищата, казват от Асоциацията на свободните фермери
След изборите в Полша и в очакване на формирането на нова правителствена коалиция вече не е сигурно, че затварянето на границите за украински внос, наложено от Варшава преди няколко седмици срещу съпротивата на Брюксел, ще продължи дълго.
В Германия също очевидно има нарастваща загриженост, че заради голямата реколта в Украйна може да има пренасищане с „евтино зърно“ и във федерацията. Във всеки случай Асоциацията на „Свободните фермери“ не смята, че това е изключено и призовава федералното правителство, заедно с бъдещото полско правителство, да наложи жизнеспособна транзитна процедура за пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна с Европейската комисия. С това се цели да се избегнат негативни пазарни ефекти като тези, които преживя Полша миналата година, цитира изданието Top agrar.
„Отварянето на границите за евтини украински селскостопански продукти нанесе сериозни щети на нашето селско стопанство – имаме нужда от регламент, според който транспортът е разрешен само в запечатани камиони или вагони до пристанищата на Балтийско море, откъдето след това стоките могат да бъдат изпратени по целия свят отново“, каза Ралф Еренберг от Федералното представителство на свободните фермери. Този подход, вече практикуван от Полша, Унгария и Словакия, сега трябва най-накрая да бъде разширен към Германия и други страни от ЕС.
Еренберг се чуди как е възможно „всички политически сили в Полша да са съгласни да защитят местното селско стопанство, докато политиците в Германия да гледат с безразличие как големите селскостопански търговски компании се обогатяват за сметка на нашите фермери и гладуващите хора в Африка“. Ако на плодородните земи на Украйна се произвежда повече зърно, отколкото се консумира, то принадлежи на региони, където има недостиг, а не на европейския пазар.
„Не искаме да се конкурираме с олигарси, които притежават десетки хиляди хектари, използват забранени пестициди и плащат на служителите си минимална заплата в размер на 1,20 евро“, каза фермерът. Следователно свободната търговия с Украйна трябва да бъде прекратена бързо.