Референдум в швейцарско село: Кравите да имат или нямат камбанки на врата

Традициите в богатата държава като че ли са по-силни от желанието за тишина

Звукът на камбанка от движеща се крава е нещо традиционно в швейцарските села.

Но какво би било, ако тези камбани са точно пред прозореца на спалнята ви денем и нощем и вместо да звънят нежно, дрънчат силно около вратовете на 20 или 30 крави?

Това е дилемата, пред която са изправени много общности в Швейцария, разказва Би Би Си.

Ааванген с население 4700 души е очарователно село, разположено на брега на красивата река Ааре с Бернските Алпи в далечината.

Намира се само на час от Берн, Цюрих и Базел и е прекрасно място за живеене за градски работници, които искат малко спокойствие след работния ден. Сега нарастващ брой нови къщи и апартаменти се простират от първоначалния център на селото.

Но ако искате пълна тишина, Арванген или където и да е в провинциална Швейцария може да не е за вас. Зелените полета около селото са дом не само на нови къщи, но и на млечни крави, допълнени със звънци на вратовете им.

За някои от новите жители на Арванген шумът се оказа твърде голям. Най-малко две семейства се оплакаха официално в селския съвет, като поискаха камбаните да бъдат премахнати през нощта.

Последваха протестни викове. Дългогодишните жители и останалите фермери в селото – само пет или шест според кмета на селото Никлаус Лундсгаард-Хансен – бяха възмутени от това, което смятаха за атака срещу тяхната традиционна култура.

Фермерът, собственик на въпросното стадо, го възприема като „лична обида към него и кравите му“, каза кметът.

Не след дълго, според добрата швейцарска традиция, беше организирана петиция, събираща подписи за гласуване за запазване на камбаните, тъй като тя гласи, че „ние, швейцарците искаме да запазим и поддържаме нашите живи традиции в бъдеще“.

Андреас Бауман твърдо вярва, че камбаните са съществена част от швейцарската душа. Той посочва международния терминал на летището в Цюрих, където новопристигащите се отвеждат до получаване на багаж през алеи с алпийски пейзажи и звън на кравешки звънци.

„Веднага щом ги чуя, знам, че съм се върнал у дома“, каза той. Всеки, който е обезпокоен от камбаните, има „твърде романтична представа за селския живот“, твърди той, и наистина трябва да живее някъде другаде.

Само за няколко дни под петицията бяха събрани над 1000 подписа. Те бяха предадени на селските власти на официална церемония, придружени с традиционни колбаси, дарени от фермерите.

Кравешките звънци някога са били много полезни в швейцарския селски живот. Тъй като стадата им, особено през лятото, пасяха високо в Алпите и често по стръмни склонове, камбаните бяха жизненоважни за следенето им. Но в днешно време кравите имат електронни чипове и прекарват по-голямата част от времето си в оградени пасища. Спорът в Аарванген не е първият за това дали камбаните наистина са необходими.

На парламентарните избори миналия месец дясната Швейцарска народна партия водеше кампания с лозунга „за да си остане Швейцария Швейцария“ и беше възнаградена със значителни печалби.

Следващия месец населението на Аарванген ще се събере на публична среща, за да гласува за бъдещето на своите камбани. Междувременно, може би шокиран от нивото на усещане, един от възразилите срещу шума оттегли жалбата си. Другият се е отдалечил.

Leave a Comment