На празника на св. Варвара се приговя по традиция питка с мед
Днес християните почитат света Варвара – девицата, обезглавена от баща си заради вярата. У нас тя се счита за закрилница на децата.
На този ден жените пекат содени питки, намазват ги с мед и ги раздават на парчета за здравето на децата и семействата си. Така, според народния обичай, държат „баба Шарка“ далеч от дома си.
В българския фолклор, за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: „Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща“.
На този ден хората са гадаели бъдещето. В някои места на България вярват, че както ти тръгне и мине денят на Св. Варвара, такава ще ти бъде и цялата година нататък.
Варвара е родена в края на 3 век и е починала млада през 306 година.
Била е толкова красива, че нейният баща, местен аристократ, я заключил в кула. Самотното момиче растяло в размисли за живота и смисъла му. Когато станало на възраст за задомяване, бащата я освободил и ѝ разрешил да излиза, за да си хареса мъж.
Вместо съпруг обаче, Варвара намерила християнската вяра и приела кръщението. Когато строгият ѝ родител разбрал за това, поискал разрешение от местния управител да обезглави дъщеря си. По-късно възмездието настигнало и него, и управителя – убила ги мълния, която паднала от чисто небе.