Полските фермери се изтеглиха от границата с Украйна, след като им обещаха финансови стимули

Комисарят Януш Войчеховски заяви, че ще поиска ограничаване в целия ЕС на украински продукти като захар, яйца и птиче месо

Полските фермери прекратиха блокадата на граничен пункт между Полша и Украйна, след като постигнаха споразумение с Варшава, което изпълни исканията им. Тази блокада бе ранен тест за новото правителство на премиера Доналд Туск, пише „Политико“.

Фермерите в Полша свалиха блокадата

Новоназначеният полски министър на земеделието Чеслав Сикерски подписа сделката с полските фермери, блокиращи граничния пункт Медика-Шехини с Украйна късно в събота. Протестът, който започна преди повече от месец, беше прекратен на 24 декември след споразумение с правителството, но се възобнови в сряда на фона на недоверието на фермерите към сделката.

Фермерите обвиниха новото полско правителство, че не успява да ги защити от украинския внос на зърно, но също така поискаха серия от мерки за финансова подкрепа. Сделката от събота най-накрая изпълни тези финансови изисквания. Те включват стартиране на субсидии за производство на царевица, поддържане на селскостопанските данъци на нивата от 2023 г. и увеличаване на преференциалните заеми за ликвидност. Споразумението не включваше ограничения върху вноса от Украйна, отбелязва изданието.

Мерките „ще бъдат приложени след приключване на законодателния процес и получаване на одобрение от Европейската комисия“, заявиха от полското министерство на земеделието .

Въпреки отмяната на блокадата, протестиращите фермери казаха, че „най-важното“ искане сега е „да се ограничи притокът на стоки от Украйна“. Еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски информира пред полски медии в петък, че ще поиска ограничаване в целия ЕС на продукти като захар, яйца и птиче месо от Украйна.

„Този ​​внос расте по начин, който заплашва конкурентоспособността на сектора на ЕС, включително полското птиче месо и производството на захар“, каза той. Полският комисар вече се сблъска с други членове на Европейската комисия относно пълната либерализация на търговията с Украйна, която изпълнителната власт на ЕС се очаква да препоръча още следващата седмица.

„Украйна е такава страна, че те просто искат да вземат, да вземат, да вземат и да не върнат нищо“, каза Роман Кондров, един от лидерите на протеста, пред Политико по телефона в четвъртък, предупреждавайки за рисковете от допускането на страната да се присъедини към ЕС без ограничения.

Междувременно полските превозвачи на камиони продължават да протестират, тъй като искат правителството да прекрати споразумение между ЕС и Украйна, което либерализира правилата за пътен транспорт в опит да помогне на украинската икономика, осакатена от руската инвазия.
Изданието припомня, че през декември лидерите на ЕС се съгласиха да започнат преговори за присъединяване с Украйна.

Leave a Comment