Законопроект за еврото: Цените са в двете валути в продължение на година, банките превалутират без такси

В продължение на 12 месеца след въвеждане на еврото цените на стоките и услугите ще са обозначени двойно – в левове и в евро. Периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото. Това е записано в чл. 15 на Законопроекта за въвеждане на еврото, публикуван днес за обществено обсъждане.

Как се превалутира

В чл. 12 и чл. 13 е посочено правилото на закръгляве при превалутирането. А именно: Превалутирането от левове в евро се извършва като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс изразен с шест цифри с всичките пет знака
след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

След превалутиране получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване: когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен; когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Изключение от правилото относно знака след десетичната запетая, на базата на който се извършва закръгляването, се допуска само когато този или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения.

Касовите бележки – в евро

В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите крайната сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, в евро и в левове. От датата на въвеждане на еврото в България всяко лице, което приема плащания, за които е задължено да издаде фискален/системен бон, е длъжно да ги регистрира и отчита в евро и евроцентове.

Безплатен обмен при БНБ, кредитни институции и „Български пощи“

Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във
времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в България кредитните институции обменят безплатно, в неограничено количество банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, като за суми над 30 000 лв. на една трансакция кредитните институции обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след предварителна заявка от 3 работни дни. Това се прилага съответно и при внасянето и свързаната с това обмяна на банкноти и монети в левове по сметка при кредитна институция.

През първите 6 месеца oт датата на въвеждане на еврото „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1 000 лв. до 10 000 лв. на ден за едно лице „Български пощи“ ЕАД обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след подадена предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната. „Български пощи“ не обменят банкноти и монети от левове в евро в размер над 10 000 лв. на ден на едно
лице.

„Български пощи“ извършват обмена само в населените места, където няма клонове на кредитни институции.

Такси след 6 месеца от приемането на еврото

След изтичане на 6-те месеца от въвеждаве на еврото кредитните институции могат да определят
такса за услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой, както и за
внасяне и свързаната с това обмяна на банкноти и монети в левове по сметка.

Подобна такса може да въведе и „Български пощи“.

Влогове, платежни сметки

При договори за паричен влог след превалутиране по посочените правила, без такси и комисиони за клиента, се запазват условията по тези договори, валидни преди това, като към датата на въвеждане на еврото размерът на лихвения процент по влога не може да е по-нисък от размера на лихвения процент, валиден преди тази дата.

Лице, което към датата на въвеждане на еврото има платежни сметки, свободни от тежести, запори или други законови ограничения, включително сметки за електронни пари, в левове и в евро при един и същ доставчик на платежни услуги, може в двумесечен срок от датата на въвеждане на еврото да поиска закриване на едната платежна сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата платежна сметка на същото лице, при запазване на условията по платежната
сметка, по която се прехвърлят средствата. За тези операции не се начисляват такси и комисиони. В случай че по платежната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или издадена кредитна карта, лицето следва да погаси съответното задължение преди закриването.

Leave a Comment