На Велика събота Христос слиза в ада и освобождава праведниците
Велика събота е последният ден от Страстната седмица, предшестващ Великден. На Велика събота отбелязваме погребението на Господ Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината – ада.
Когато Исус починал като човек, тялото било положено в гроба. Душата му слязла в ада, победила го и освободила пленените там души. В третия ден душата и тялото отново се съединили и Исус възкръснал от мъртвите.
Според традициите обикновено на този ден се меси и пече обредният великденски хляб и е последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден. Жените посещават гробищата, преливат и прекадяват гробовете, палят свещи, раздават варено жито и хляб за душите на мъртвите. Възпоменава се погребението на Христос и победата му над смъртта в ада и влизането в рая.
Велика събота е свързана с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и жените около нея. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража. След своята кръстна смърт Христос слиза в ада, освобождава библейските пророци и праведниците и ги отвежда в небесата. Така започва новата ера в историята на човечеството – правото на човека на свободен избор – да бъде добър или лош и след смъртта си да постигне рая или ада.
На Велика събота в полунощ в църквите се отслужва тържествено богослужение. Водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с възгласа „Христос возкресе“ и богомолците трикратно му отговарят „Во истину возкресе“.
Обичайно е след възвестяването на Христовото възкресение да се разменят червени яйца.