Освен 16,6 млн. куб. вода в яз. „Пясъчник“, за напояване в Пловдивско се отпускат всеки месец 7 млн. куб. от „Белмекен“

„Напоителни системи“ ЕАД е възложило задание за изготвяне на технически проект за възстановяване на Помпена станция Пясъчник

В Пловдивско поливната вода този сезон със сигурност не достига. Сметките за добив при две поливки на царевицата, които земеделците са си направили, няма да се изпълнят и съответно реколтата ще бъде по-малка, както каза наскоро пред Агро Пловдив зърнопроизводителят Ангел Вукодинов.

Прочети още по темата:

Реколтата от пшеница е много слаба, заради беззакония не можем да полеем царевицата

Тези дни земеделецът Людмил Работов съобщи, че растенията изразходват за 24 часа по 9 литра на квадратен метър вода, а той не може да им подсигури повече от 8 литра.

Прочети още по темата:

Л. Работов: Заради сушата ожънах близо 800 дка царевица за зърно, за да я продам за силаж

В същото време риболовно сдружение „Олимпик 2002“ алармира, че рибата в яз. „Пясъчник“ умира, тъй като водите му са почти на минимума.

Земеделци съобщиха, че по техни сметки поливната вода в яз. „Пясъчник“ ще стигне до 10-15 август. Една от най-важните причини за водния дефицит в големия язовир според тях е липсата на помпи, които да пълнят водоема през зимата с водите на големите енергоязовири, които така или иначе изтичат. Такива помпи е имало, но те вероятно са разграбени в недалечното ни тъмно минало.

Агро Пловдив изпрати към пловдивския клон на „Напоителни системи“ – „Марица“, въпроси, свързани с напояването и помпената станция. Ето какво отговориха от дружеството:

Колко пълен е към момента яз. Пясъчник, за когото еко организации твърдят, че обемите са толкова малки, че могат да предизвикат еко катастрофа?

Към 24.07.2024 г. язовир Пясъчник е със завирен обем 16.650 млн. м3., което е близо до нивата му през предходни години, вкл. 2020, 2021 година, когато не е допуснато екологично замърсяване. „Напоителни системи“ ЕАД е в готовност да извърши зарибяване след приключване на поливния сезон, в случай на необходимост. Дружеството и земеделските производители съвместно полагаме усилия и правим всичко възможно ползването на вода от яз. Пясъчник да бъде възможно най-малко, като са изготвени графици за напояването.

Докога ще стигне водата при запазване на настоящите климатични условия?

При засилен контрол и стриктно спазване на вече поетите ангажименти към земеделските производители, както на регионално, така и на национално ниво, се прави всичко възможно да се осигурят необходимите количества за земеделски нужди. Към момента дружеството изпълнява всички подписани договори за доставка на вода за напояване. От МОСВ е изменен месечният график за ползване на количества за напояване от яз. Белмекен, като са разрешени допълнителни 7 млн. куб. м., също така се ползват количества за напояване и от яз. Тополница. От яз. Пясъчник се доставя вода само до площите, до които не може да се достави вода от яз. Белмекен и яз. Тополница.

Преди години към „Пясъчник” работеше помпена станция, която качваше води от язовири в Пазарджишко. Така в Пясъчник водите стигаха за поливния сезон както за оризопроизводители, така и за земеделци от останалите сектори. В момента земеделците в района масово се оплакват, че губят реколтите си заради недостатъчната поливна вода, която дори недостига в общините Раковски и Брезово. Какво се прави, за да бъде възстановена работата на ПС Пясъчник?“Напоителни системи“ ли ще финансира закупуването на помпи или финансирането трябва да бъде целево с държавни средства? Има ли интервенция в новия Стратегически план, която да даде възможност да се използват европейски средства за възстановяването на помпената станция при яз. „Пясъчник“?

Важно е да се отбележи, че яз. Пясъчник има много малък собствен водосбор. Помпената станция, която е изградена с идеята водата в язовира да бъде допълвана чрез помпено повдигане на водата, не работи от 1998 година. През 2012 година помпената станция е бракувана от тогавашното ръководство, определена като високоенергоемка и неефективна, което от своя страна значително е повишавало цената на услугата доставка на вода за напояване. В тази връзка вече е взето решение от Съвета на директорите на „Напоителни системи“ ЕАД за възлагане изготвянето на техническо задание за изготвяне на технически проект за възстановяване на Помпена станция Пясъчник. В зависимост от Условията за кандидатстване по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., ще бъде прецизирано възможно ли е ПС (помпена станция) Пясъчник да бъде включена към обектите за рехабилитация или ще бъде осигурено финансиране, чрез капиталовата програма на Министерство на земеделието и храните. Към момента сключените договори със земеделски производители за доставка на вода за напояване се изпълняват. 

В област Пловдив има множество микроязовири на бившите ТКЗС, които също могат да се ползват за напояване. Има ли искане от наемателите им за доставки на вода и те изпълняват ли се?

Съгласно Закона за водите „Напоителни системи“ ЕАД е единствен доставчик на услугата „доставка на вода за напояване на земеделски култури“, като при това провежда и защитава обществения интерес с приоритет доставка на вода за напояване пред частния (общински язовири отдадени под наем, в които се отглеждат аквакултури). В тази връзка дружеството изпълнява поетите ангажименти към своите клиенти като доставя вода за напояване на база сключени договори. Към момента договорите се изпълняват.

Наемателите на язовири общинска собственост могат да предявяват исканията си към съответния собственик на язовир. Разрешаване използването на водите в Република България се осъществява съобразно нормативната уредба и целесъобразното използване на ресурса се следи от контролните органи – Министерство на околната среда и водите и съответните Басейнови дирекции.

Извън напоителния сезон при наличие на достатъчно завирени обеми в язовирите собственост или стопанисвани от „Напоителни системи“ ЕАД може да се извършва и зареждане на водоеми и язовири, собственост на общини, водни сдружения и земеделски кооперации, както и отдадени под наем за аквакултури и други дейности, само след разрешение от МОСВ или съответната Басейнова дирекция и след сключен договор за доставка на вода с „Напоителни системи“ ЕАД.

Leave a Comment