Законопроект блокира шанса на общините да отдават опожарени имоти за строителство на ВЕИ

Още един законопроект с едно единствено допълнение в тестовете на Закона за горите е внесен за обсъждане в Комисията по земеделието, храните и горите. Проектът е на депутати от „Възраждане“.

Той предлага в чл. 73, ал. 2, т. 3 да се включи забрана за общините да отдават общински поземлени имоти в горски територии за изпълнение на проекти за изграждане на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ).

В чл. 73 на Закона за горите е записано, че се забранява промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии за срок 20 години след опожаряването им, като са добавени изключения. Едно от изключенията дава право на общините да изпълняват инвестиционни проекти за нужди на общината, одобрени с решение на общинския съвет. Именно тук е предложена добавката, която да изключи възможността за строителство на фотоволтаични или ветропаркове, както и други подобни инсталации.

Мотивите на вносителите са, че е възможно предприемач да поиска общински терен с цел изграждане на ВЕИ, като заяви, че проектът ще изпълни някои от нуждите на общината и освен това ще ѝ окаже финансова подкрепа. От своя страна общината ще предпочете да одобри такъв проект, вместо да да извърши големи разходи по залесяване на опожарените гори.

Това е вторият проект за промени в Закона за горите в рамките на по-малко от 7 дни. Първият бе на депутати от ДПС, които са извън парламентарната група на партията. Той предлага да отпадне изискването към берачите диворастящи гъби и горски плодове да внасят осигуровки през държавните горски предприятия. Това бе прието преди по-малко от година, когато се обсъждаха текстове, предхождащи приемането на Закона за бюджета за 2024 г.

Още по темата:

Проект отхвърля плащането на осигуровки от берачите на горски гъби и плодове

Leave a Comment