Тече среща между министъра на земеделието и министъра на финансите по две наболели теми
Наредба Н-5 за фискалния контрол и украинската помощ ангажират вниманието на двамата служебни министри
В предиобеда на 15 август министърът на финансите Людмила Петкова и министърът на земеделието Георги Тахов са се срещнали, за да обсъдят две теми, които живо вълнува земеделците. Припомняме, че двамата са поканени и са приели да продължат работата си като министри и в кабинета на Горица Грънчарова-Кожарева.
Първата тема е недоволството от Наредба Н-5 на финансовото министерство за контрол върху стоки с висок фискален риск. От началото на тази година производителите на голяма част от плодовете и зеленчуците, както и разфасовките от меса, превозът на мляко, растителни и животински мазнини (виж списъка на наблюдаваните селскостопански продукти по-долу) се контролират по тази наредба.
В последния ден на август лозари и производители на вина излязоха на протест срещу Наредба Н-5. След тях и други организации се възпротивиха на контрола на НАП. От своя страна министър Людмила Петкова защити наредбата и така промени не последваха.
Очевидно обаче министър Тахов, който като бивш висш служител на НАП е наясно с административните уловки и клещи на данъчната администрация, този път е решил лично да подкрепи недоволството на и без друго обременените с бюрократщита земеделски производители. Да видим дали разговорът ще разхлаби примката около фермерите.
Втората тема е украинската помощ, данъчните проверки на зърнопропроизводители, които, за да получат миналата година от същата помощ, са декларирали загуби при над 3000 дка площи. На обсъждане подлежи и бюджетът за украинската помощ. Миналата седмица министър Петкова каза, че след като приключат проверките при зърнопроизводителите, ще се види каква е необходимата сума, за да се преведе вторият транш от тази държавна помощ. Националният финансов шеф каза, че е възможно МФ да намери средства, без да се налага актуализиране на държавния бюджет.
Надяваме се, че след срещата МЗХ ще съобщи официално за резултата от нея.
(Ето стоките, които се наблюдават от НАП тази година:
Животински: всички видове и разфасофки меса от едър рогат добитък, пресни или охладени, или замразени; от домашни свине или от свине в цялото многообразие на предлагане, в това число сланина; от овце и кози; коне, магарета, мулета и катъри; карантиите на споменатите животни; меса и карантии от домашни птици – кокошки и петли, пуйки, патици, гъски, токачки; птичи яйца, в това число оплодени; мляко и сметана, суроватка, масло; мазнини от животни, маслиново и слънчогледово масло, други масла.
От страна на растителните продукти под контрол ще е превозът на картофи, домати, лук, шалот, чесън, праз и други, моркови, репи, салатно цвекло, целина с едри глави, репички и други кореноплодни; краставици и корнишони; бобови зеленчуци; аспержи, патладжан, гъби и трюфели, пиперки от вида Capsicum или Pimenta: сладки пиперки; спанак, лобода, артишок; тиквички и тикви; грах, нахут, различни видове фасул, леща; кокосови орехи, бразилски орехи, кашу – пресни или сушени, със и без черупки; бадеми, лешници, обикновени орехи, шамфъстък, макадамия, пекан; фъстъци; банани, фурми, смокини, ананаси, авокадо, мангогуаяви, мангустани, ананаси; цитрусови плодове – пресни или сушени; грозде; ябълки, круши, дюли; кайсии, череши (вишни), праскови, сливи, трънки; ягоди, малини, капини, черници, боровинки, киви, райски ябълки; кафе;)