Признати са още 3 организации на производители. Виж кои участват в тях

Сдруженията са регистрирани в областите Пловдив, Търговище и Варна

Три нови организации на производители на плодове и зеленчуци са признати от министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов. Така броят на признатите групи и организации за плодове и зеленчуци нарасна на 18, а общият брой на признатите сдружения за земеделски продукти достигна 40.

И трите организации са регистрирани през август 2024 г., а преди тях последната е от 2019 г.

„Зеленчуците на Тракия“ ООД е най-новата призната организация. В нея участват Живко Здравков, „Нико-2021“ ЕООД, Янко Арабаджиев, Роберт Бакърджийски, Никола Сейменски и Красимир Карадамянов. Седалището на организацията е в с. Калояново, област Пловдив. Управител е Роберт Бакърджийски.

Другата организация е „Органик 24“ООД. Тук са обединени производителите на плодове „Сливови градини“, Красен Събев, Дария Добрева, Ивайло Жеков, Дончо Ангелов, Светозар Митев и Ивайло Николов. Офисът на съдружието е в с. Казашко, община Варна. Управител е Красен Събев.

Третото обединение е „Отбрани 2024“ООД. Съдружници в него са „Старт 2005″ЕООД, Мая Радева, Теодор Радев, „Джъмп фрут“АД, Георги Недялков и Радостин Стойчев. Адресът на сдружението е в гр. Попово, област Търговище. Управител е Найден Петров. В „Джъмп фрут“АД като действителни собственици са записани Атанас К. Търев (75%) и Севгин Н. Шукри като кмет и представляващ община Лозница (25%).

Земеделските стопани, включени в състава на новопризнатите организации, произвеждат ягоди, малини, боровинки, къпини, френско грозде, сливи, кайсии, вишни, череши, пипер, дини и патладжан. За да бъдат признати, сдруженията са преминали през всички необходими проверки, удостоверяващи, че отговарят на европейското и националното законодателство.

Основните критерии, на които организациите трябва да отговарят, включват изискванията да са започнали изпълнението на поне една от заложените в устава си дейности, да имат най-малко 6 членове, регистрирани като земеделски стопани за продуктите на признаване, и тези членове да са предлагали на пазара продукция на стойност не по-малко от 50 000 лева през предходната календарна година. Дружествата трябва да разполагат с персонал, инфраструктура и оборудване, необходими за предоставянето на професионална, материална и техническа подкрепа за своите членове.

Организациите и групите на производители могат да инвестират в съвместни дейности или съоръжения, които добавят повече стойност. Чрез тях земеделците споделят риска при производството и е възможно да преодоляват по-успешно кризи на пазара от отделните производители.

С цел стимулиране на сдружаването на земеделските стопани в България, както и подобряване на качеството на предоставяните от администрацията услуги, са разработени три ръководства за признаване на групи и организации на производители, асоциации на организации на производители и междубраншови организации за земеделски продукти, които можете да намерите тук: https://www.mzh.government.bg/bg/politiki-i-programi/politiki-i-strategii/obshta-selskostopanska-politika/obsha-organizaciya-na-pazarite-na-selskostopanski-produkti/organizacii-na-proizvoditeli/

Leave a Comment