Одобрени от КН са промени в някои еко-схеми и интервенции във втората поправка на Стратегическия план
От догодина се въвежда предварителна условност в социалната сфера за бенефициенти по директни плащания. Следва публикуване на методика
Одобрени са промени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., които ще предоставят възможност за по-голяма гъвкавост при спазване на определени екологични условия от стопаните, облекчаване условията на прилагане на интервенциите и тяхното администриране. Предстои направените промените да бъдат изпратени за одобрение и от службите на Европейската комисия. Това стана ясно по време на заседание на Комитета по наблюдение (КН), който одобри Второ изменение на Стратегическия план. „Целта е да адаптираме интервенциите по-добре към нуждите на фермерите, както и да се ускори изпълнението, така че да се постигнат заложените цели в Стратегическия план“, обясни заместник-министърът на земеделието д-р Лозана Василева.
В областта на директните плащания Еко схемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура (Еко-БРЕИ) е допълнена с практика за създаване на нови елементи на ландшафта – буферни ивици, както и е създадена допълнителна възможност за използване на площи с угари в рамките на максимум 7 % от обработваемата земя в стопанството, за изпълнение на изискванията по интервенцията.
Осигурява се възможност за подпомагане и на буферните ивици от прилаганата Еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждания.
Разширява се обхвата на еко схемата за екстензивно поддържане на постоянно затревени площи (Еко-ПЗП). По този начин земеделските стопани, отглеждащи пасищни животни, които разполагат с обработваеми земи заети с фуражни и протеинови култури ще имат възможност също да получат подпомагане по интервенцията.
При интервенциите в областта на биологичното земеделие, околната среда и климата и хуманно отношение към животните се облекчават условията за изпълнението и спазването на многогодишните ангажименти.
С изменението на Стратегическия план от 1 януари 2025 г. ще се въведе механизмът на предварителна условност в социалната сфера за всички земеделски стопани, които получават директни плащания. Прилагането е във връзка със задълженията им като работодатели при спазването на изискванията, свързани с приложимите условия на труд и заетост.
„Следващата седмица предстои провеждане на първото заседание на работната група за разработване на методика за прилагане на механизма“, разясни заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев.
Представен беше и напредъкът в областта на директните плащания и секторните интервенции от Стратегическия план. По данни на Държавен фонд „Земеделие“ за кампания 2023 до момента са изплатени над 1,5 млрд. лв. ( 99,9 %) от бюджета по Европейския фонд за гарантиране на земеделието.