1500 кмили е имало у нас до 1925 г.

Невероятно, но факт – в България през 1925 година е имало около 1500 камили, почти половината от тях отглеждани в Тополовград. Всъщност, старото име на Тополовград е Кавакли, а най-ранните данни за селището са от османски данъчен регистър от 1492/1493 г., където е посочено селище под името Кавъклу, пише InfoSpravka.

През последните десетилетия на 18 и началото на 19 век каваклийският район става арена на кърджалийски набези – там се вихри Индже войвода, чийто байрактар е Кара Кольо от село Омарчево.

Но откъде идват камилите в Кавакли/Тополовград?

След края на Първата световна война и обликът на града коренно се променя – всички досегашни кариоти се изселват и на тяхно място идват български бежанци основно от Беломорска и Одринска Тракия, както и няколко десетки семейства от Егейска Македония.

В града се заселва голяма част от населението на дедеагачкото село Еникьой, занимаващо се с отглеждане на камили, откъдето по-късно излязло и прозвището „камилари“ на каваклийци, с което станали известни в района.

Камилите се развъждали в Кавакли и били основно използвани за пренасяне на стоки като руда, въглища, пясък и продоволствия, в труднодостъпни райони на Юзгоизточна България.

С развитието на технологиите и железницата камилите започнали да губят значението си. Данни за последните камили в Тополовград са от 1974 г. последните камили били продадени на месари в Хасково.

Хората в Тополовград обаче още си спомнят времената на камиларството и разказват легенди за отминалите дни.

Leave a Comment