Почитаме народните будители
В Пловдив Регионалният етнографски музей ще покаже вещи на митрополит Натанаил Охридски. В Градската художествена галерия ще бъде представена книга за изкуството през 60-те години на ХХ век
От 1922 година и досега, с прекъсване по време на комунистическия режим, България почита на 1 ноември народните будители.
Това са всички тези мъдри и чувствителни към събитията малцина човеци, които показват пътя тогава, когато народът се е примирил и заспал. Когато приема живота единствено като възможност да се придобиват материални блага. Когато примирено оставя злото, алчността, безпардонността, егоизма и лъжите да безчинстват. В такова безвремие само будителите могат да събудят мнозинството и да го поведат към изхода от блатото, в което се е отзовало. Точно в такива времена над родината тегне мъглата на заблудите и затова задачата да се освети истината не е никак лесна, когато очите на хората са затворени.
Днешният празникът е посветен първоначално на просветителите, книжовниците и революционерите от времето на Българското Възраждане, Освобождението и първите десетилетия след него (до 20-те години на 20-ти век). По-късно обсегът му се разширява и върху културни дейци и личности със съществен принос за възхода и запазването на народа въобще, включително и от предходни епохи, както и от по-ново време.
1 ноември е утвърден като национален празник през 1922 година, когато Министерството на народното просвещение прегръща идеята, предложена от инициативна група. В нея са Иван Вазов, д-р Михаил Арнаудов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска и други. На следващата година цар Борис III подписва закон за въвеждане в календара ни на Деня на народните будители.
В Деня на народните будители днес президентът и главнокомандващ Румен Радев ще приеме строя на Националната гвардейска част.
Историята на празника започва от Пловдив.
Денят на будителите е бил отменен в годините на социализма, но от 1992 г., по идея на писателя Петър Константинов, той е възстановен.
От 1991 г. Съюзът на учените в България отбелязва Деня на народните будители и като Ден на българската наука. С решение на Съюза на българските журналисти този ден става и Ден на българската журналистика.
В Пловдив празникът започна от 31 октомври, продължава и днес. На 1 ноември Регионалият етнографски музей в града на тепетата организира събитие от поредицата „Експонат на фокус“. Ще бъдат представени ценни и малко познати вещи, принадлежали на видния пловдивски митрополит Натанаил Охридски (1820-1906 г.). Една от тях е единственият по рода си дървен сандък, украсен с техниката интарзия. Гост – лектор на събитието ще бъде художникът Михаела Данаилова, която ще разкрие повече за историята и значението на изобразените символи. Входът е свободен.
Пак днес от 17 часа в Градска художествена галерия на ул. „Гладстон“ изкуствоведът доц. д-р Бойка Доневска, преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия в София, ще представи пред пловдивска публика своята нова книга „Националната традиция в българското изкуство през 60-те години на ХХ век”. Събитието ще се проведе сред картините на Йоан Левиев –един от най-изявените художници в периода, предмет на изследване в книгата.