667 нови фермери ще получат по 30 000 евро, ако бъдат одобрени по първата по рода си интервенция

Очаква се приемът да стартира към 15 ноември

За пръв път за новите земеделски стопани е създадена интервенция за подпомагане. Вече са публикувани насоките за кандидатстване, а индикативният график за прием на предложения е планиран за 15 ноември т.г.

Кандидатите могат да получат безвъзмездна помощ по условията за кандидатстване от службите за съвети в земеделието по области.

По тази интервенция бюджетът е 20 000 000 евро. За един кандидат безвъзмездната помощ е в размер на левовата равностойност на 30 000 евро. Това означава, че финансиране могат да получат 667 нови фермери.

Изплащането на помощта ще се извърши на два етапа. Първото плащане в размер на левовата равностойност на 15 000 евроще е до два месеца след сключване на административния договор, а второто, в същия размер, след извършена проверка Разплащателна агенция (РА), за да се установи правилното изпълнение на бизнес плана.

Към датата на кандидатстване новите фермери трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Да са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция.

Изисква се икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) да не е по-малко от 4000 евро СПО.

Друго условие е да не са сключили договор за подпомагане по интервенции „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ и II.Д.2 „Подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г. (за което няма опасност, тъй като това е първото отваряне на интервенциите – б.р.).

Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане само при представен бизнес план.

Изпълнението на бизнес плана трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на  заявлението за подпомагане.

Бизнес планът трябва да показва период за изпълнение до 36 месеца, считано от датата на сключване на административния договор.

Бизнес планът трябва да показва, че кандидатът ще поддържа най-малко размера на стопанството, с който кандидатства, измерен в СПО, за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до изтичане на срока на административния договор.

В плана трябва да е заложено въвеждане в експлоатация в стопанството на инвестиция в ДМА като машини, и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или извършване на строително монтажни работи и/или закупуване на земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство, както и разходи за създаване на трайни насаждения, на обща стойност не по-малка от 50% (7 500,00 евро) от размера на полученото първо плащане.

При оценяването на проектните предложения се дават 10 точки (това е максималния брой) за:

  • Проекти с дейности, насочени в сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Животновъдство“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“
  • Проектни предложения на нови земеделски стопани, които се изпълняват в селски район

8 точки се дават, когато:

  • В бизнес плана, кандидатът е заложил инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като – иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи, както и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, справяне с климатичните промени,  включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.

Прочети още: На какви условия трябва да отговарят младите фермери по интервенцията, чието отваряне предстои

Leave a Comment