Агрометеорология: Под 45% влага в 100 см почвен слой, стопански валежи скоро няма да има

Прогноза за периода 8 – 14 ноември

Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ

Задълбочилата се есенна суша забави след агротехническите срокове сеитбата на зимните житни култури и протичането на началните фази от вегетацията на засетите есенни посеви. В по-голямата част от полските райони отсъства продуктивна влага в 50cm почвен слой. Необичайно ниско, под 45% от ППВ е нивото влагозапасите в 100cm слой в северозападните райони и на много места в Южна България (агростанциите: Кнежа, Бъзовец, Николаево, Сандански, Пловдив, Пазарджик, Сливен). Вследствие дефицита на почвена влага засетите зимни житни култури са поникнали неравномерно.

овощна градина през есента

През повечето дни от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от поднормени средноденонощни температури, близки до биологичния минимум необходим за вегетацията на пшеницата и ечемика. Очакваните валежи до средата на ноември ще бъдат без стопанско значение – до 5-6l/m². Дефицитът на почвена влага остава лимитиращ фактор за развитието на есенниците и ще постави под въпрос оцеляването на част от покълналите и поникнали зимни житни култури на места в Дунавската равнина и в южните райони на страната.

В средата на ноември при пшеницата ще преобладават фазите поникване (неравномерно) и формиране на 1-2 лист. Изключение ще има на отделни места в североизточните райони (Силистра, Провадия), където в началото на есента паднаха локални валежи със стопанско значение. В тези райони при част от зимните житни култури ще се наблюдава начало на фаза 3 – ти лист.

През следващия период условията ще позволяват извършване на фитосанитарни дейности при овощните култури. Средата на ноември е подходящ срок за засаждане на овошки.

Leave a Comment