ООН: Емисиите на азотен оксид, отделяни предимно от торове, нарастват неочаквано бързо
Парниковият газ е 270 пъти по-мощен затоплител на планетата от въглеродния диоксид
Азотният оксид (N₂O), мощен парников газ, бързо ускорява изменението на климата и уврежда озоновия слой, застрашавайки целта за затопляне от 1,5°C и представлява сериозна заплаха за общественото здраве, според новата Глобална оценка на азотния оксид на нациите .
Пуснато през 2024 г. на Конференцията на ООН за изменението на климата (COP29) в Баку, Азербайджан, оценката, публикувана от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) и Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), сигнализира, че емисиите нарастват по-бързо от очакваното и че са необходими незабавни действия за ограничаване на въздействието върху околната среда и здравето на този супер замърсител.
Азотният оксид е приблизително 270 пъти по-мощен от въглеродния диоксид по отношение на затоплянето на планетата и в момента е отговорен за приблизително 10 процента от нетното глобално затопляне след индустриалната революция. Изпускан основно от селскостопански практики като използването на синтетични торове и оборски тор, N₂O е третият най-значим парников газ и най-разрушаващото озона вещество, което все още се изпуска в атмосферата.
Азотният оксид в момента е най-значимото вещество, разрушаващо озоновия слой, което се отделя в атмосферата. Оценката показва, че проактивното справяне с N₂O също би подпомогнало продължаващото възстановяване на озоновия слой, помагайки да се избегне бъдеще, в което голяма част от световното население е изложено на вредни UV нива.
Основните констатации на оценката включват:
- Докладът предупреждава, че без спешни действия срещу нарастващите емисии на N₂O, няма жизнеспособен път за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C и предоставя осезаеми инструменти за намаляване на емисиите с повече от 40% от настоящите нива.
- Оценката показва, че N₂O в момента е най-значимото отделяно вещество, разрушаващо озоновия слой, рискувайки излагането на голяма част от световното население на по-високи нива на ултравиолетови лъчи и увеличаване на раковите заболявания на кожата и катаракта.
- Предприемането на амбициозни действия за намаляване на емисиите на N₂O може да помогне за предотвратяване на до 20 милиона преждевременни смъртни случаи в световен мащаб до 2050 г. поради лошо качество на въздуха и да избегне еквивалента на до 235 милиарда тона емисии на въглероден диоксид до 2100 г.
Тази оценка идентифицира практически, междусекторни стратегии за намаляване, които биха могли да намалят емисиите на N₂O с повече от 40 процента от настоящите нива. Чрез трансформиране на системите за производство на храни и преосмисляне на обществените подходи към управлението на азота, могат да бъдат постигнати още по-дълбоки намаления, предлагайки критична възможност за приближаване на света към неговите климатични, екологични и здравни цели.
Оценката също така показва, че емисиите на N₂O от химическата промишленост могат да бъдат бързо и рентабилно намалени; селскостопанските и промишлени практики влияят на естествения цикъл на азота, което води до повишени емисии на N₂O.
„Решаването на емисиите на азотен оксид е от съществено значение за осигуряване на устойчиво, приобщаващо и устойчиво селско стопанство, което едновременно помага на страните да постигнат своите цели за климата и продоволствената сигурност. Както ясно показва оценката, има начини да произвеждаме повече с по-малко чрез подобряване на ефективността на използването на азот в селското стопанство и намаляване на прекомерното прилагане на азот“, каза Каве Захеди, директор на Службата по изменение на климата, биоразнообразие и околна среда на ФАО.