Икономисти за бюджет ’25: Политиците искат да издоят кравичката докрай и да я заколят

Според икономисти не бива да се пипат данъци и осигуровки, но е задължително да се намалят разходите за вдигане на заплати, без да са направени структурни реформи

Последните години, наситени с избори и изборен популизъм, увеличиха разходите на националните ни бюджети на принципа „Дайте да издоим кравичката докрай и да я заколим“. Това каза икономистът Кузман Илиев, който бе в сутришното студио на бТВ заедно с Любомир Дацов и Лъчезар Богданов.

Сега служебният финансов министър умува как да се увеличат приходите за следващата година: с вдигане на данъци, вдигане на осигуровки, облагане на свръхпечалбите на банките, увеличаване на данъка за хазарта и т.н.

Според Лъчезар Богданов проблемът в оптимизирането на бюджетът за догодина не е в приходната част, тъй като данъчните приходи растат всяка година с около 12%. По последни данни на НСИ имаме годишен ръст на икономиката с 2,2%, с което по този показател сме на 4-то място в ЕС след Испания, Кипър и Литва. Безработицата е ниска, инфлацията е свалена до 2%. Но въпреки при тези ниски благоприятни стойности България има проблем и той е в разходната част. Различни институции настояват за вдигане на заплатите – МВР, Министерството на образованието и други.

Заплатите трябва да се замразят в настоящата ситуация на огромни разходи, гласувани от партиите в Народното събрание. Те могат да растат, ако се увеличи ефективността на производството и на работата като цяло, което да доведе до оптимизиране на работния състав, заявиха икономистите.

Необходимост от свиване на разходите идва и от намаления износ на страната. Една от причините за това е, че най-големият ни търговски партньор – Германия, е в рецесия.

Наше скорошно изследване в сектор Строителство показа, че и там растат с много заплатите за квалифицираните инженери и мениджъри. Вдигнат се и възнагражденията за механизаторите, които работят със строителната техника. Дори и за ниско квалифицираните се повишават и въпреки това хората недостигат, обясни Лъчезар Богданов.

Според икономистите е необходимо да има структурна промяна в организирането на труда. Ако нещо е изисквало 100 човека, работодателите трябва да намерят начин да го правят с 50, но тези, които останат в частния и в публичния сектор, да бъдат мотивирани с по-високи заплати.

Вървим към вдигане на осигуровките с 3%, защото половината от пенсиите идват от бюджета. Ние имаме демографска тик-такаща бомба. Говори се за нещо много опасно – национализация на частните партиди на хората по втория стълб заради огромния дефицит от 11 милиарда в пенсионния фонд. В частните пенсионни фондове има 25 милиарда активи, трупани с години. На някои политици други решения не им хрумват освен да посегнат на тези пари, казаха с възмущение събеседниците. Тази идея вече циркулира, но, ако се случи, ще бъде изключително опасен удар. Вдигането на осигуровките с 3% пък ще вземе от работещите и бизнеса от 70 до 120 лв за всеки един човек.

По неясна причина транзитните товарни превози през България се плащат два пъти по-евтино отколкото през Сърбия по неясни причини. И после не стигали парите за ремонт на пътищата …, посочиха някои от бюджетните течове събеседниците.

Относно облагането с данък свръхпечалба на банките, коментаторите обясниха, че свръх печалба има тогава, когато при някакви много преференциални условия си е направил супер печалби. Това не се отнася за банките у нас, тъй като лихвите за кредитиране са по-ниски, отколкото е основната лихва на Европейската централна банка. Като вземеш печалбата подобно на това, което се случи в енергетиката преди една година, как си мислиш като финансов министър, че ще финансираш дълга който ще сложиш на пазара, попитаха те.

Ние сме държавата в Европа, която плаща най-скъпия ток. Само преди една година бяхме в Топ 3 на износители на ток и затова набързо се реши да се подкрепи бизнеса като се обложат енергийните печалби. Сега вече сме нетни вносители на ток, а в енергийните дружества няма свръх печалби, които да се дават на бизнеса. Цената на електроенергията в България е най-високата в Европа, просто защото тецовете се затварят.

Балансът между приходите и разходите на държавния бюджет е нарушен. Призоваваме за малко повече разум, за да се балансира тази ситуация. Защото, ако още се натегнат нещата, първо ще забравим за Еврозоната, предположиха икономистите.

Според тях при настоящата парламентарна криза Законът за държавния бюджет за 2025 г. няма да може да се приеме до Коледа, а вероятно ще отидат още 5-6 месеца докато това се случи.

Leave a Comment