Наши оранжерийни производители се впечатлиха от най-големия Завод за разсади в Турция

Групата посети и изложението GrowTech в Анталия

Наши оранжерийни производители, членове на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП), посетиха тази седмица най-големия Завод за разсади в Анталия, Турция. Те получиха официална покана да гостуват на фирма Güney Agripark от директора по продажбите Кадир Буюргън, с когото се запознаха на изложението FRUIT ATTRACTION в Мадрид преди около месец.

„Бяхме изключително впечатлени от мащабите, на които е разгърнала производството си фирмата за разсади Güney Agripark. Базата е разположена върху 200 декара, от които 100 са заети с високотехнологични оранжерии на висок скат. Тук всъщност има три фирми, които са дъщерни на Güney Agripark. Освен производство на разсади, има лаборатории, помещение за invitro отглеждане на чист обезвирусен материал от тъкани на култури, логистичен център. Още преди да влезем в базата, видяхме 7 тира, натоварени с разсади и готови да потеглят към клиенти“, разказа изпълнителният директор на БАПОП Теодора Кръстева. И това съвсем не е било в сезона, когато е пикът на търсенето.

„В завода се произвеждат присадени и неприсадени разсади. Фирмата, която първа е създала присадените разсади е Grow Fide. Те са както на зеленчуци, така и на плодове, а също и на декоративни растения. Освен разсади на зеленчуци, към които имат интерес нашите членове, тук създават разсади на банани, боровинки, малини, къпини, киви, арония, подложки от клонирани плодове, подложки от шам фъстък, декоративни растения и рязани цветя (магнолия, гербери, фотиния и др.) с техниката за тъканна култура“, обясни директорът на БАПОП.

Теодора Кръстева и Кадир Буюргън

Асортиментът на завода се доставя на производители от цяла Турция, но също така се изнася за Германия и страни от бившия Съветски съюз.

„Проблемите на турските ни колеги са подобни на нашите – дефицит на работна ръка, високи цени на природния газ, скъпи съпътстващи производството материали. Направи ми впечатление, че нито веднъж не чух упрек към турското земеделско министерство, нито към държавата“, сподели Теодора Кръстева.

И добави, че е очарована от искрената сърдечност и гостоприемство на домакините от Анталия.

„Нашите членове на асоциацията си размениха контакти с турските разсадопроизводители, с които тепърва ще се договарят евентуално за доставки“, поясни директорът. Известно е, че българските оранжерийни производителите, както и производители на полски зеленчуци, купуват разсади от родни заводи, които са твърде малко на брой, но също и от чужди, предимно гръцки. Основната причина да избират вносна стока е, че в България все още нямаме масово производство на присадени разсади. Технология убягва някак си на родните разсадопроизводители. Впрочем, те от години се опитват да получат някакъв вид подпомагане от Министерството на земеделието и храните, но то не ги чува и не реагира.

В завода се отглеждат разсади на зеленчуци, плодови дървета и храсти, декоративна растителност

Групата е посетила и голямото изложение GrowTech, също в Анталия.

Там българските производители се изненадали от участието на Китай, чиито щандове заемали половината от една от палатите, които общо са 6. Китайските фирми показали изрядно подредени витрини, в които май не е липсвало нищо от това, което майката Земя ражда.

Щанд от изложението в Анталия

Като цяло настроението на българската група в Анталия вероятно е било минорно, сравнявайки темповете на развитие на турското земеделие с нашите.

Сред посетителите на турския завод за разсади са били селекционерът Николай Георгиев от „Геосемселект“ заедно със служители и производителите на разсади от фирма „Сийдлингс“.

Leave a Comment