Публикуван е проект на насоки за сформиране на групи за иновации с безвъзмездни 15 000 евро при одобрение

Коментари могат да се изпращат по електронна поща до 29 ноември

Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Насоките за кандидатстване по процедура чрез подбор „Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)“ по интервенция II.Ж. 1 „Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации“ от СПРЗСР 2023-2027 г.

Крушови растения, създадени инвитро, в Овощарския институт в Пловдив

Процедурата има за цел да се подпомогне процесът на сформиране на оперативни групи за постигането на целите на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ) за селскостопанска производителност и устойчивост. Общият бюджет по процедурата ще бъде в размер на близо 2 млн. лева, като кандидатстването ще бъде отново изцяло по електронен път чрез Системата за електронни услуги (СЕУ)  на следния интернет адрес: https://seu.dfz.bg.

Максималният размер на допустимите разходи е 15 000 евро за първа стъпка, като интензитета на финансовата помощ е до 100 % от размера на одобрените разходи.

Подпомагат се партньорства, включващи кандидати и партньор/партньори, попадащи в следните категории:

  • Земеделски стопани регистрирани съгласно Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (ДВ, бр. 10 от 1999 г.), в т.ч. групи или организации на производители признати от министъра на земеделието, храните и водите;
  • Физически или юридическо лица, собственици/ползватели на горски територии, вписани в публичния регистър по чл. 235 или 241 от Закона за горите;
  • Браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти по смисъла на СПРЗСР 2023-2027 г.;
  • Научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство или биотехнологиите или хранителните технологии, които са организации по Закона за Селскостопанската академия или Закона за Българската академия на науките, както и специализирани държавни структури в областта на науката и научните изследвания и анализа и оценката на риска по агрохранителната верига;
  • Висши училища, акредитирани по Закона за висшето образование с актуални акредитации по професионални направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“, „Животновъдство“, „Ветеринарна медицина“, „Горско стопанство“, „Хранителни технологии“, „Биотехнологии“, „Науки за земята“ и професионални гимназии в областта на селското стопанство;
  • Юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в областта на селското стопанство или в областта на горското стопанство или опазване на околната среда или водите или дигиталните/цифрови технологии;
  • Микро-, малки и средни предприятия (МСП) в областта на преработката на селскостопански продукти;
  • Консултантски организации или индивидуални съветници с предмет на консултантската дейност в областта на селското стопанство или храните или горите в т.ч. НССЗ.

Кандидатът представя споразумение за партньорство между най-малко двама участници (партньори) от изброените по-горе, в което са разпределени ролите и отговорностите на всеки участник. В споразумението се определя кой от партньорите е водещ и кандидат по проекта за сформиране на оперативна група.

Участниците в партньорското споразумение могат да бъдат представители на един или повече от изброените категории допустими кандидати.

Участието на земеделските стопани в проекта е задължително, с изключение на случаите, когато проектът е свързан с горско стопанство, в който задължително следва да участва физическо или юридическо лице, собственик/ползвател на горски територии, вписани в публичния регистър по чл. 235 или 241 от Закона за горите.

Подкрепа се предоставя за:

  • Дейности за проучване на приложимостта на новаторския проект в конкретни географски райони и стопанства, вкл. анализ на конкретните производствени методи във връзка с въвеждане на иновативното предложение в практиката.
  • Дейности за стимулиране на интерес с цел избор на подходящи стопанства за прилагане на иновативното предложение, както и предстоящото разширение на партньорството за сътрудничество за реализация на новаторския проект с други участници, притежаващи практически, научни, технически, организационни познания, имащи отношение към постигане на целта на проекта.

Писмени предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат в срок до 29 ноември 2024 г., включително на следната електронна поща: rdd@mzh.government.bg или чрез СЕУ, като ясно се посочва наименованието на интервенцията. Предложенията и коментарите е необходимо да бъдат представени в свободен текст, в рамките на електронното писмо (e-mail) или да бъдат приложени в отделен файл във формат „doc/docx”.

С пълния пакет от документи по процедурата може да се hзапознаете тук: https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/82

Leave a Comment